Komunikacja z ciężko chorymi seniorami - co trzeba wiedzieć?

Komunikacja z ciężko chorymi seniorami - co trzeba wiedzieć?
Drukuj Skomentuj

Wiele osób pracuje jako opiekunowie ciężko chorych seniorów. Nie jest to praca łatwa. Wymaga wiele cierpliwości, ciepła i doświadczenia. Co zatem trzeba wiedzieć o komunikacji z ciężko chorymi seniorami? Podpowiadamy.

Komunikacja z ciężko chorym seniorem – porady


Choć praca z ciężko chorymi podopiecznymi nie jest prosta, to warto wiedzieć, że w takim przypadku bardzo ważne jest, by być otwartym, szczerym i pogodnym. Seniorzy w trudnej sytuacji zdrowotnej potrzebują osoby, która podniesie ich na duchu i da nadzieję na zmianę na lepsze. Nie równa się to jednak z oszukiwaniem odnośnie do stanu zdrowia. Mimo ciężkiego stanu nie warto okłamywać seniora, a wspierać go i unikać fałszywych obietnic. Nie wolno również zachęcać chorego seniora do duszenia w sobie emocji. Jeśli boi się nadchodzącej śmierci i ma ochotę o tym rozmawiać bądź płakać – pozwól mu na to, będąc przy nim i dając mu otuchę.

 

Sprawdź również: Opiekunka w Niemczech - jak się przygotować do pracy?

 

Nie wolno też okazywać złości w stosunku do seniora, u którego występują wahania nastroju. Starsza, schorowana osoba, która nie jest już tak samodzielna, będzie nerwowa i smutna przez bezradność, której doświadcza. Warto więc wspomóc tę osobę jak najlepiej umiemy. Cierpliwość jest kluczem do sukcesu.


Zadbaj o dobre samopoczucie podopiecznego i postaraj się dać jej to, czego potrzebuje i co kocha. Może wystarczy wycieczka w ulubione miejsce? Spacer? Ukochany film bądź danie?

 

Czytaj także: Jak długo czeka się na miejsce w domu opieki?


Spróbuj zarazić podopiecznego optymizmem. Lepsze nastawienie do życia znacznie ułatwi mu życie z ciężką chorobą. Warto więc postarać się z całych sił, by wywoływać uśmiech na jego twarzy.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!