Koniec z rehabilitacją pocovidową - została zlikwidowana z dnia na dzień

Koniec z rehabilitacją pocovidową - została zlikwidowana z dnia na dzień
Drukuj Skomentuj

Narodowy Fundusz Zdrowia z polecenia ministra zdrowia zlikwidował rehabilitację pocovidową. Oznacza to, że osoby, które przeszły COVID-19 i wymagają wsparcia w powrocie do pełnego zdrowia, nie mają już szansy na leczenie.

Rehabilitacja pocovidowa zlikwidowana


W maju 2021 roku uruchomiono rehabilitację pocovidową. Leczenie odbywało się w uzdrowiskach i szpitalach uzdrowiskowych, ale też w domach. Dzięki temu pacjenci, którzy przeszli COVID-19, ale wciąż skarżący się na duszność czy osłabienie, mieli szansę szybciej powrócić do pełnej sprawności.

 

Sprawdź również: Świadczenie rehabilitacyjne - komu przysługuje? Jakie dokumenty są potrzebne?


Okazało się jednak, że niecały rok później NFZ wycofał się z rehabilitacji pocovidowej, która dla wielu była sporą szansą na powrót do zdrowia. Oznacza to, że lekarze nie mogą już wystawiać skierowań, a te, które już wystawiono mają być zrealizowane do końca czerwca 2022 roku. Oznacza to, że pacjenci których turnus rozpoczynał się 1 lipca, mogą już na niego nie pojechać.


„Uprzejmie informuję, że w związku z poleceniem ministra zdrowia z 31 marca 2022 roku skierowania na świadczenia: rehabilitacja po przebytej chorobie Covid-19 w uzdrowiskach lub podmiotach oferujących rehabilitację w trybie stacjonarnym, fizjoterapia ambulatoryjna i domowa dla ozdrowieńców mogą by wystawiane do 4 kwietnia 2022 roku” - napisał NFZ w komunikacie, który rozesłał do świadczeniodawców w poniedziałek 4 kwietnia.

 

Czytaj także: Test na COVID-19 - rejestracja online


„Pacjenci nie mogą korzystać z leczenia rehabilitacyjnego, choć ponad To najbardziej zaskakująca decyzja, podjęta bez żadnych konsultacji i dyskusji, pozbawiająca tysiące Polaków efektywnego leczenia. 80 proc. chorych wskazuje na istotną poprawę po rehabilitacji. Likwidowana jest najskuteczniejsza metoda terapii” – mówił portalowi prawo.pl dr Michał Chudzik, kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

 

 

Źródło: prawo.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!