Kontrola prywatnych domów opieki senioralnej
Kto może kontrolować prywatne domy opieki senioralnej? Nurtuje to wiele osób, które prowadzą taką placówkę od niedługiego czasu lub dopiero zamierzają otworzyć taką działalność. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Kto może kontrolować prywatne domy seniora?
Jak podaje portal prawowopiecesenioralnej.pl, komercyjne ośrodki dla seniorów muszą być wpisane na listę właściwego wojewody, który sprawuje nadzór nad takimi placówkami. Placówki te są objęte wizytacjami prewencyjnymi. I choć kontrole prowadzone są zgodnie z rocznym planem kontroli, to możliwe jest przeprowadzenie kontroli nieprzewidzianej.
Rodzaje kontroli domów seniora
W domach opieki senioralnej przeprowadzane są trzy rodzaje kontroli:
- kontrole kompleksowe
- kontrole problemowe
- kontrole doraźne.
Kontrole kompleksowe obejmują obszar organizacji i funkcjonowania – mogą obejmować sprawdzenie zrealizowania zaleceń pokontrolnych wydanych po poprzedniej kontroli kompleksowej. Kontrola problemowa polega na sprawdzaniu wybranych obszarów organizacji i funkcjonowania placówki wiążących się z realizacją zadania określonego w ustawie. Z kolei kontrola doraźna może zostać przeprowadzona w każdym czasie, a jej celem jest zbadanie prawidłowości organizacji i funkcjonowania jednostki podlegającej kontroli w określonym zakresie.
Termin kontroli w domach opieki senioralnej
Wiele osób zastanawia się, czy zostaną poinformowani o planowanej kontroli. W przypadku kontroli kompleksowej i problemowej wojewoda powiadamia, co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem kontroli. W przypadku kontroli doraźnej nie ma informacji poprzedzającej.