Koronawirus a seniorzy. Jak chronić osoby starsze przed zarażeniem?

Koronawirus a seniorzy. Jak chronić osoby starsze przed zarażeniem?
Drukuj Skomentuj

Niedawno odkryty koronawirus SARS-Cov-2 dotarł już do ponad 100 krajów na świecie, w tym do Polski. Do tej pory w naszym kraju odnotowano aż 25 przypadków chorych na koronawirusa. Najbardziej zagrożonymi na zarażenie są osoby starsze.

Jak podaje tygodnik Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego, największą grupę zarażenia stanowią osoby starsze, ponieważ aż 87% z wszystkich przypadków, znajduje się w kategorii wiekowej 30-79 lat. Choroba szczególnie zagraża osobom starszym, a w konsekwencji prowadzi do trwałych zmian układu oddechowego czy nawet śmierci.
Średni wiek osoby, u której nowy koronawirus był przyczyną ostrej niewydolności oddechowej to 61 lat.


Dlaczego SARS-Cov-2 uderza w osoby starsze?

 

O ile osoby młode nie muszą obawiać się o swoje zdrowie, o tyle osoby starsze już tak. W przypadku osób powyżej 80. roku życia wskaźnik zgonów wywołanych tą chorobą wynosi 15%! Wirus przenosi się bardzo szybko, powodując spustoszenie w organizmie.


Układ odponościowy osoby starszej wraz z wiekiem ulega osłabieniu. Przyczyniają się do tego choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, niewydolność nerek czy nadciśnienie, zwiększając możliwość zarażenia.
Naukowcy odkryli, iż koronawirus może przenosić się nie tylko przez wydzieliny dróg oddechowych, ale nawet mocz czy kał, dlatego istotne jest aby dokładnie myć ręce po skorzystaniu z toalety.

 

Środki prewencyjne

 

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego unikać należy wszelkich pomieszczeń zamkniętych, w których przebywa wiele osób. Są to m. in. apteki, autobusy, sklepy, przychodnie. W przypadku, gdy potrzebujemy środków medycznych czy produktów spożywczych, warto poprosić osobę młodszą o pomoc bądź udać się do miejsc nie tak licznie uczęszczanych przez ludzi.

 

Higiena rąk

 

Koronawirusem można zarazić się także poprzez bezpośredni kontakt z miejscem w którym występuje wirus. Mogą to być barierki w autobusie, klamki czy elementy zakupowego wózka. Aby zminimalizować ryzyko zakażeniem, należy zadbać także o podstawową higienę rąk. Do ich mycia należy zawsze korzystać z mydła oraz ciepłej wody. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zdezynfekować ręce żelami antybakteryjnymi bądź płynami na bazie alkoholu powyżej 60%.

 

Zadbaj o dezynfekcję


Jak już wcześniej wspomniliśmy, prócz mycia rąk należy zdezynfekować również inne powierzchnie, z którymi mamy najczęstszy kontakt. Są to np. biurka, klamki, włączniki światła czy poręcze. Należy pamiętać o dokładnym umyciu także telefonu, a także nie korzystaniu z niego podczas spożywania posiłku.

 

Zachowaj dystans

 

Wzmożone środki ostrożności dotyczą również kontaktu z innymi osobami, dlatego należy zachować minimum 1-1,5 metra odległości od rozmówcy, który ma objawy przeziębienia bądź grypy. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos przedramieniem bądź chusteczką jednorazowego użytku. Miejsca, które mogły mieć kontakt z zarazkami, należy dezynfekować środkami  na bazie alkoholu. Należy pamiętać, iż podczas kaszlu i kichania nie można zakrywać się ręką!

 

Zrównoważona dieta

 

Przeciwdziałać koronawirusowi należy nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. W tym trudnym dla organizmu czasie zaleca się stosowanie zrównoważonej diety, unikając wysoko przetworzonej żywności. Zadbać należy również o codzienne minimum 5 porcji warzyw i owoców oraz odpowiednie nawodnienie (minimum 2 litry).


Masz wątpliwości? Dzwoń na infolinię

 


W przypadku podejrzenia zarażeniem SARS-Cov-2 nie należy udawać się osobiście do przychodni i szpitali. Jeśli masz gorączkę, duszności bądź kaszel, i podejrzewasz u siebie koronawirusa, zadzwoń pod numer 800 190 590. Jest to bezpłatna infolinia NFZ czynna przez całą dobę, w której odpowiednio wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, aby otrzymać pomoc.


Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!