Koronawirus: jak przekonać seniora do domowej kwarantanny?

Koronawirus: jak przekonać seniora do domowej kwarantanny?
Drukuj Skomentuj

Obecnie trwa walka z pandemią koronawirusa SARS–CoV–2 na świecie. Szczególnie zagrożone są osoby starsze, u których odsetek zgonów stanowi 15%. Pomimo zaleceń rządu, dotyczących odbycia 14-dniowej kwarantanny, wielu seniorów opuszcza swoje mieszkania narażając się na zakażenie koronawirusem. Jak zatem przekonać seniora do niewychodzenia z domu?

Koronawirus SARS-CoV-2 jest szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku. Do pozostania seniorów w domu, zachęca szereg akcji społecznych organizowanych w całej Polsce. Pomimo tego, wiele osób starszych bagatelizuje temat odbycia 14-dniowej, domowej kwarantanny, udając się na spacery czy wychodząc do sklepu. 


Zobacz też: Młodzi pomagają seniorom w trakcie pandemii koronawirusa.To ogłoszenie rozczula!

 

Wzajemny dialog

 

Przyczyn wychodzenia seniora w trakcie kwarantanny, należy szukać m. in. w jego kontaktach z bliskimi. W przypadku braku obecności rodziny i przyjaciół, wielu seniorów ucieka się do codziennych spacerów, które obecnie mogą tylko zaszkodzić. Aby zapobiec możliwości zakażenia koronawirusem, warto porozmawiać z osobą starszą na temat zagrożenia oraz wysłuchać ich stanowiska. Wielu osobom w podeszłym wieku może wydawać się, że z racji swojego odosobnienia są niekochane przez rodzinę, dlatego istotne jest aby w trakcie rozmowy podkreślać, jak ważna jest dla nas osoba starsza.

 

Zobacz też: Apel Głównego Inspektora. Poproście bliskich o pomoc w codziennych czynnościach

 

Zadzwoń - popraw humor

 

Wyjście na spacer można upatrywać także jako przejaw zdrowego trybu życia. W trakcie rozmowy warto zaakcentować także inne sposoby na dbania o zdrowie, jak zbilansowana dieta, picie minimum 2 litrów wody dziennie, zdrowy sen czy domowa gimnastyka

Osoby młode mogą być nosicielami koronawirusa, nie przejawiając żadnych jego objawów, dlatego w czasie kwarantanny należy wstrzymać się od osobistych kontaktów z seniorem. Nie mniej jednak, warto wpierać go  tych trudnych chwilach, np. poprzez telefoniczną bądź internetową rozmowę. Oprócz tematyki dotyczącej aktualnej sytuacji na świecie, warto wspomnieć o wspólnie mile przeżytych chwilach. Taka rozmowa z pewnością rozładuje emocje i  podniesie osobę starszą na duchu.

 

Jak inaczej urozmaicić czas?

 

Aby urozmaicić czas seniorowi warto zastanowić się nad formą rozrywki, która umili domową kwarantannę jak krzyżówki, gazety, sudoku, program telewizyjny czy płyta ulubionego wokalisty. W przypadku posiadania telefonu komórkowego, można zachęcić seniora do pobrania gier na telefon, np. Candy Crush czy Bubble Shooter. Ciekawym pomysłem jest także dostarczenie rodzinnych zdjęć oprawionych w ramki, które pomogą przegonić niechciane myśli. 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!