Korzystne dla emerytów zmiany w systemie podatkowym

Korzystne dla emerytów zmiany w systemie podatkowym
Drukuj Skomentuj

Na stronie rządowej czytamy, że aż osiem milionów emerytów i rencistów zyska dzięki nowym regulacjom ujętym w projekcie ustawy przyjętej 8 września 2021 roku przez Radę Ministrów. Emerytury bez podatku stanowią element kompleksowej polityki senioralnej prawicowego rządu.

Polski Ład- zmiany w prawie korzystne dla emerytów


Jak zapowiada rząd, na Polskim Ładzie zyska 18 mln podatników, w tym ok. 8 mln emerytów i rencistów. Jednym z założeń polityki senioralnej jest brak opodatkowania świadczeń emerytalnych i rentowych do wysokości 2500 zł brutto. Dzięki temu w portfelach 90 proc. emerytów i rencistów ma zostać więcej pieniędzy. Z kolei 65 proc. emerytów i rencistów nie będzie musiała opłacać podatków.


„Wsłuchujemy się w potrzeby osób starszych i konsekwentnie rozszerzamy działania w ramach polityki senioralnej” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

 

Czytaj również: Ile można dorobić do renty i emerytury?

 

„Emerytury bez podatku będą nie tylko realnym finansowym wsparciem dla osób otrzymujących najniższe świadczenia. To również, a może przede wszystkim, wyraz naszej troski o seniorów i ich codzienne bolączki” – dodaje.

 

Emerytury bez podatku – kto skorzysta?


Po wprowadzeniu nowych zasad dochody emerytów i rencistów zwiększą się odpowiednio o wysokość podatku. Przy świadczeniu w wysokości 2500 zł brutto, to dodatkowe 2250 zł rocznie. Zyskają również seniorzy, którzy otrzymują wyższe świadczenia, ponieważ zapłacą podatek jedynie od kwoty przekraczającej 2500 zł brutto. Dla przykładu – przy emeryturze w wysokości 3500 zł brutto, w portfelu emeryta lub rencisty co roku zostanie 1320 złotych więcej.

 

Sprawdź także: Ponowne przeliczenie emerytur ZUS - co trzeba wiedzieć?


Emerytury bez podatku mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.


Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!