Krzesełka schodowe czy platformy dla niepełnosprawnych - sprawdź co wybrać

Krzesełka schodowe czy platformy dla niepełnosprawnych - sprawdź co wybrać
galeria zdjęć (2) Drukuj Skomentuj

Osoby z niepełnosprawnością ruchową zmagają się każdego dnia z różnego rodzaju barierami utrudniającymi im poruszanie się po domu. Nie da się bowiem nie zauważyć tego, że poszczególne elementy konstrukcyjne domów przewidziane zostały tylko dla osób w pełni sprawnych ruchowo, czego doskonałym dowodem są schody. Na szczęście istnieją pewne technologie, które są w stanie znacznie poprawić komfort niepełnosprawnych w tym zakresie. Mowa oczywiście o specjalnych platformach schodowych lub krzesłach. Które rozwiązanie jest lepsze?

Czym charakteryzuje się krzesełko schodowe?

 

Wystarczy tylko drobna niepełnosprawność ruchowa, aby pokonanie schodów w domu było zadaniem wręcz niewykonalnym. Prawdziwym zbawieniem w takiej sytuacji okazuje się krzesło schodowe. Czym jest to urządzenie i jak działa?

 

Urządzenie to składa się ze specjalnej szyny, a także przymocowanego do niej krzesła z panelem sterowania. Idea działania jest bardzo prosta — osoba z niepełnosprawnością, zamiast pokonywać schody własnymi siłami, może usiąść na krześle, a następnie wjechać na nim na samą górę. Z jakiego powodu jest to dobre rozwiązanie?

Zdecydowanie najważniejszą zaletą krzesła schodowego jest oczywiście fakt, że umożliwia ono w łatwy i bardzo bezpieczny sposób dostanie się na górę bez potrzeby podejmowania ryzyka samodzielnego wejścia. Co więcej, takie krzesło jest w pełni uniwersalne, czyli może być zamontowane na właściwie każdym rodzaju schodów. Warto również zauważyć, że jest ono bardzo poste w obsłudze, ponieważ sprowadza się do naciskania tylko przycisków sterowania w górę i w dół. Dzięki temu nawet starsza osoba nie będzie miała żadnych problemów z korzystaniem z krzesła.

 

Czy takie krzesła mają jakieś wady?

 

Jedyną poważną niedogodnością jest to, że nie będzie mogła z niego samodzielnie korzystać osoba jeżdżąca na wózku. Zawsze konieczna będzie pomoc drugiej osoby, co nie zawsze jest możliwe.

 

Obejrzyj film i zobacz, jak wygodnym rozwiązaniem jest montaż windy krzesełkowej w domu: 


https://www.youtube.com/watch?v=QprHYRkEH6Y

 

Dlaczego platforma schodowa będzie dobrym wyborem?

Drugim popularnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych, które chciałyby swobodnie poruszać się po własnym domu, jest specjalna platforma schodowa. Czym ona jest i jakie są jej podobieństwa do krzesła schodowego?

 

Jak się okazuje, zasada działania jest w tym wypadku praktycznie taka sama, jak krzesła schodowego. Również i tu ma się do czynienia ze specjalną szyną, która ułożona jest na stopniach schodów. Różnica tkwi jedynie w tym, że zamiast krzesła po szynie porusza się specjalna platforma. Jest to więc idealne rozwiązanie dla tych osób, które poruszają się na wózku. Wystarczy bowiem najechać na platformę wózkiem i po wciśnięciu przycisku można dostać się w niedługim czasie na górę.

 

Jakie są zalety platformy schodowej?

 

Jest to rozwiązanie, które może być wykorzystywane przez każdego. Dzięki platformie osoba poruszająca się na wózku może sama bez udziału osób trzecich poruszać się po własnym domu. Co ciekawe, platforma jest znacznie bardziej uniwersalna niż krzesło. Oprócz umożliwienia wjechania na nią wózkiem istnieje również możliwość korzystania z niej przez osoby poruszające się na własnych nogach. Zarówno platforma jak i krzesło schodowe poruszają się po szynie bardzo wolno.

 

Które rozwiązanie będzie lepsze? Wszystko tu zależy tak naprawdę od realnych potrzeb, a także możliwości finansowych. Jeśli jednak budżet na to pozwala, lepiej zdecydować się na zakupienie platformy schodowej.

 

 

Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

 

 

Zapraszamy do kontaktu:

 

info@windy-schodowe.pl

+48 692 44 94 74

https://www.windy-schodowe.pl

Nasz adres: ul. Zdziarska 81g/1, 03-289 Warszawa

 

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!