Legitymacja emeryta i legitymacja rencisty - szykują się zmiany

Legitymacja emeryta i legitymacja rencisty - szykują się zmiany
Drukuj Skomentuj

Legitymacja emeryta i legitymacja rencisty to dokument uprawniający do wielu zniżek i ulg. Od nowego roku w tym zakresie zostaną jednak wprowadzone pewne ważne zmiany. Czego dotyczą? Co zmieni się w legitymacji emeryta i rencisty? Sprawdź.

Legitymacja emeryta i legitymacja rencisty – zmiany


Legitymacja emeryta i legitymacja rencisty do tej pory miała formę plastikowej karty. Od nowego roku ma to się jednak zmienić. Emeryci i renciści będą mogli mieć ją również w formie elektronicznej. To duże udogodnienie, z którego z pewnością skorzysta wiele osób.

 

Sprawdź również: 14. emerytura będzie stałym świadczeniem? Jest odpowiedź rządu

 

Elektroniczna legitymacja emeryta-rencisty – od kiedy?


Elektroniczna legitymacja emeryta-rencisty zostanie wprowadzona 1 stycznia 2023 roku. Te osoby, które mają kartę w formie plastikowej, nie będą musiały wymieniać swojej karty, ani nie będą zmuszone do korzystania z formy elektronicznej. To jedynie rozwiązanie dla chętnych osób. Mimo to warto z niego skorzystać, by zawsze mieć przy sobie legitymację emeryta bądź rencisty i móc z niej skorzystać w każdej chwili.

 

Czytaj również: Dodatki do emerytury po 65. roku życia. Zasady przyznawania

 

Legitymacja emeryta-rencisty – komu przysługuje?


Legitymacja emeryta-rencisty przysługuje osobom, które nabyły prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Najczęściej są wydawane przez ZUS z urzędu, jeśli jednak to nie nastąpi, warto złożyć wniosek.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!