Leki w czasie kwarantanny - czy seniorzy powinni robić zapasy?

Leki w czasie kwarantanny - czy seniorzy powinni robić zapasy?
Drukuj Skomentuj

Koronawirus wywrócił życie wielu ludzi do góry nogami. Wiele osób wpadło w panikę i robi zapasy żywności czy papieru toaletowego. Ale co z lekami? Czy może ich zabraknąć? Przeczytaj, by dowiedzieć się, czy seniorzy powinni kupować leki na zapas.

Czy warto robić zapas leków?

 

Warto pamiętać, że leki również mają swój termin przydatności. Roczne zapasy leków to strata pieniędzy i nieodpowiedzialność, szczególnie gdy niektóre z nich powinny być specjalnie przechowywane. Warto jednak zaopatrzyć się w leki pierwszej potrzeby – przeciwbólowe i  przeciwgorączkowe. Seniorzy powinni również zadbać o jedno lub dwumiesięczny zapas leków, które stale przyjmują. 

 

Czy mogę zdobyć receptę bez wizyty u lekarza?

 

Lekarz może przepisać e-receptę, którą pacjent otrzyma mailem lub SMS. Zobacz również: E-recepta dla seniora - krótka instrukcja obsługi

Internetowe Konto Pacjenta - krótka instrukcja założenia konta

 

Jakie negatywne skutki może mieć gromadzenie leków?

 

Może to skutkować tym, że przez niepotrzebne zapasy zabraknie leków dla osób, które w tym trudnym czasie najbardziej ich potrzebują. 

 

Jak najlepiej przechowywać leki?

 

Nie należy przetrzymywać leków w nasłonecznionym miejscu. Najlepsza jest dla nich temperatura pokojowa. Niektóre z nich np. insulina powinny być przetrzymywane w lodówce.

 

Czy kupione leki można wyjąć z opakowań?

 

Lepiej tego nie robić. Przechowywanie ich w oryginalnych pudełkach z ulotkami nie doprowadzi do żadnej pomyłki. Warto je zachować, ponieważ przy przyjmowaniu kilku leków, powinniśmy mieć pewność, że nie wejdą one ze sobą w negatywną interakcję. 

 

Co jeśli jednak wezmę przeterminowany lek?

 

Data ważności powinna być przestrzegana. Przeterminowane leki mogą stracić swoje właściwości lecznicze, ale też bardzo zaszkodzić zdrowiu.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!