Łóżko rehabilitacyjne dla seniora - jak wybrać odpowiednie?

Łóżko rehabilitacyjne dla seniora - jak wybrać odpowiednie?
Drukuj Skomentuj

Łóżko rehabilitacyjne to niezwykle pomocny w opiece nad seniorem sprzęt, który ułatwia pracę pielęgniarkom, ale też opiekę nad seniorem bliskim. Na rynku jest jednak dostępnych wiele różnych modeli łóżek, a wybór nie jest prosty. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając łóżko rehabilitacyjne dla seniora? Odpowiadamy.

Łóżko rehabilitacyjne – na co trzeba zwrócić uwagę?


Osoby, które decydują się na zakup łóżka rehabilitacyjnego, powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na stopień jego regulacji. W opiece nad osobą leżącą niezwykle ważne jest, by jak najbardziej odciążyć kręgosłup opiekuna. Do wyboru są łóżka mechaniczne (tańsze), w których zmiana poziomu wymaga użycia siły oraz te droższe –elektryczne, gdzie wystarczy użyć pilota. Warto również sprawdzić, które elementy podlegają regulacji oraz czy sprzęt spełnia normę unijną PN EN 60601-2-52:2010.

 

Sprawdź także: Emeryt w kuchni - dlaczego warto piec samodzielnie?

 

Dobór łóżka rehabilitacyjnego do pacjenta – co trzeba wiedzieć?


Łóżko rehabilitacyjne należy dostosować do gabarytów pacjenta. Standardowe łóżka medyczne są dostosowane do obciążenia max. 135 kg, natomiast powierzchnia leżąca wynosi 90 x 200 cm. Można jednak zdecydować się na łóżko przedłużane, by dać pacjentowi więcej przestrzeni. W przypadku osób ważących więcej niż 135 kg warto zdecydować się na łóżko bariatryczne. Wytrzymują one obciążenie równe 200 lub 300 kg.


Warto również wybrać odpowiedni materac. Osobie chodzącej powinien wystarczyć materiał piankowy. Jeśli jednak pacjent nie jest w stanie sam się poruszać, należy wybrać materac przeciwodleżynowy.

 

Czytaj również: Emerytura - jak wystąpić o wniosek i jakie dokumenty złożyć?


Wybierając łóżko rehabilitacyjne, warto odpowiedzieć sobie na pytania, jakiego dodatkowe sprzętu potrzebujemy. Warto pomyśleć nad stolikiem i wysięgnikiem.

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!