Lubelskie DPS-y docenione!

Lubelskie DPS-y docenione!
Drukuj Skomentuj

Koronawirus uderzył w domy pomocy społecznej. W niektórych placówkach naprawdę trudno było zapewnić pensjonariuszom środki codziennej potrzeby, zadbać o nich i uchronić od zakażenia. Miasto Lublin zostało szczególnie docenione przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w zakresie działań podejmowanych przez lubelskie DPS-y w czasie epidemii koronawirusa.


- Mieszkańcy domów pomocy społecznej to osoby szczególnie narażone w przypadku zarażenia koronawirusem. Zapewnienie sprawnej pracy DPS-ów jest niezwykle ważne, bo są to przede wszystkim miejsca zamieszkania dla podopiecznych. Zauważenie i uznanie dla rozwiązań wprowadzonych przez dyrekcje lubelskich jednostek świadczy o tym, że placówki działają sprawnie i niezależnie od panujących warunków robią wszystko, by zapewnić bezpieczną opiekę mieszkańcom, a personelowi bezpieczną pracę - mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.


Opisując dobre praktyki stosowane w domach pomocy społecznej MRiPS przywołało przykład lubelskiego DPS dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie w Lublinie. Zastosowano tam szereg działań, które pozwoliły na zapewnienie podopiecznym wymaganej całodobowej opieki z jednoczesnym  zagwarantowaniem bezwzględnego bezpieczeństwa personelowi placówki.


Doceniono również Dom Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II. Dyrekcja tej placówki bardzo szybko zadecydowała, by wprowadzić zakaz wstępu dla wszystkich osób z zewnątrz. Pomogło to w znacznym zmniejszeniu ryzyka zarażenia podopiecznych. Do załatwiania koniecznych spraw formalnych wyznaczono miejsce przed wejściem do placówki.


Mieszkańcy tego domu pomocy społecznej, choć nie mogli opuszczać placówki, mogli korzystać ze świeżego powietrza w ogrodzie. Kontakt z bliskim zapewniono im poprzez możliwość wykonywania rozmów telefonicznych i wideo.  


Personel medyczny podszedł do swoich podopiecznym w niezwykle ludzki sposób. Choć pracownicy wykonywali codzienne zadania, byli też wsparciem i kontaktem terapeutycznym, którzy pomogali pensjonariuszom rozładować stres i przezwyciężać poczucie izolacji.


Obecnie w siedmiu lubelskich Domach Pomocy Społecznej przebywa prawie 500 mieszkańców, a sytuacja w nich jest stale monitorowana. Nadal obowiązuje ograniczenie kontaktów zewnętrznym, przestrzegany jest maksymalny reżim sanitarny i stosowanie środków ochrony indywidualnej.  


Co więcej, w ramach Departamentu ds. Społecznych UM Lublin powołano koordynatora ds. medycznych, który jest w stałym kontakcie ze swoimi odpowiednikami w poszczególnych domach pomocy społecznej, z którymi współdziała w kierunku opracowania i modyfikowania szczegółowych procedur zabezpieczających DPSy prowadzone przez Miasto Lublin.

 

 

Źródło: Materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)