Magnetoterapia, czyli rehabilitacja polem magnetycznym

Magnetoterapia, czyli rehabilitacja polem magnetycznym
Drukuj Skomentuj

Magnetoterapia jest jedną z form rehabilitacji. Polega ona na wykorzystaniu pola magnetycznego, co znacząco poprawia ukrwienie, zwiększa dostawy tlenu a także usprawnia procesy metaboliczne. Terapię stosuje się w rehabilitacji osób po urazach bądź w leczeniu bólu a także szeregu innych chorób.

Rehabilitacja polem magnetycznym to proces polegający na wytworzeniu pola magnetycznego o zmiennym potencjale. Gdy w obrębie takiej przestrzeni umieszcza się żywą tkankę, powoduje to zmiany w równowadze jonowej. W efekcie zaistniałego procesu w bardzo korzystny sposób zmienia się przemiana materii. Dzięki temu, tego typu terapię można wykorzystywać do leczenia różnych stanów chorobowych organizmu.

Magnetoterapia leczy takie urazy jak: złamania, bóle, choroby zwyrodnieniowe stawów, zwichnięcia, kontuzje. Rehabilitacja polem magnetycznym leczy również choroby reumatyczne, zwyrodnienia, osteoporozę, choroby serca i naczyniowe, zapalenie zatok, zapalenie ucha, astmę, nieżyt żołądka i dwunastnicy, zespół nadpobudliwego jelita, bezsenność, zmęczenie, klimakterium i wiele innych schorzeń.

Masz niepokojące objawy i zastanawiesz się czy to osteoporoza? Sprwdź: Jakie są objawy osteoporozy?

Ludzkie ciało to niezwykle złożona i delikatna konstrukcja utrzymująca nas przy życiu. Każda komórka i tkanka organizmu człowieka wytwarza drgania i wibracje, czyli pole magnetyczne, pozostające w harmonii z polem magnetycznym całej Ziemi. Dzięki tym siłom krew pulsuje w żyłach, bije serce a mózg pracuje. Zaburzenia w którymkolwiek elemencie przepływu energii powodują, że chorujemy. Pomimo postępu w medycynie i zrewolucjonizowania form leczenia - magnetoterapia przetrwała do dziś, zdobywając uznanie medycyny naturalnej i całego świata medycznego.

Cały proces bezinwazyjnego leczenia magnesami odbywa się na poziomie komórkowym. W wyniku tego procesu chore bądź osłabione tkanki nabierają z powrotem potrzebnej energii do życia. A w centrum układu "Hemu" w cząsteczce hemoglobiny, znajduje się atom żelaza, który na przemian ulega utlenieniu i redukcji. Magnez reagując na żelazo przyspiesza transport tlenu, odżywia komórkę oraz poprawia przepływ krwi, minimalizując tym samym ból oraz stres. Rehabilitacja polem magnetycznym ma swoje uzasadnienie naukowe oraz medyczne.

 

Zobacz inną metodę naturalnego leczenia, wejdź: Kinezyterapia

Skutkiem magnetoterapii jest przede wszystkim poprawa krążenia obwodowego, zatem substancje przeciwbólowe wytwarzane przez nasz organizm, mają szansę znacznie szybciej trafić do źródła bólu. Dotyczy to wszelkiego rodzaju dolegliwości - głównie mięśniowych, stawowych, reumatycznych bądź pooperacyjnych. Zmniejsza się także częstotliwość i intensywność dolegliwości o charakterze bólów migrenowych. Pole magnetyczne przyspiesza także gojenie się ran. Poprzez terapię krew dostarcza więcej tlenu do tkanek, dzięki czemu uszkodzenia mają szansę goić się szybciej. Rehabilitacja polem magnetycznym przyspiesza również zrastanie się kości, zatem terapię można stosować także w przypadku złamań. Wszelkiego rodzaju urazy takie jak zwichnięcia, skręcenia, uszkodzenia więzadeł i ścięgien, stłuczenia i krwiaki regenerują się zdecydowanie szybciej i z o wiele lepszym efektem. Maleje przy tym prawdopodobieństwo zakażeń bakteryjnych i innych chorób skóry.

To nie wszystkie zalety magnetoterapii bowiem, poza działaniem przeciwbólowym, terapia ma korzystny wpływ ma rozluźnianie mięśni. Pacjent po zabiegu jest odprężony i zrelaksowany. Leczenie przynosi pozytywne rezultaty w przewlekłych stanów zapalnych dróg oddechowych takich jak: nieżyt nosa, chore zatoki a nawet stany alergiczne.

Dowiedz się jakie znacznie dla dobrego samopoczucia ma regularny ruch, wejdź: Spacer a zdrowie seniora

Niestety nie każdy może korzystać z dobrodziejstw magnetoterapii. Leczenia polem magnetycznym nie mogą podjąć osoby, w których ciele znajdują się metalowe elementy jak rozrusznik serca czy druty po operacjach ortopedycznych bowiem pole magnetyczne nie działa w obecności metali. Pacjenci poddawani terapii magnetycznej zawsze proszeni są o pozbycie się metalowych elementów z odzieży. Do listy osób wyłączonych z możliwości korzystania z magnetoterapii dołączają kobiety w ciąży (z powodu braku badań, jak pole magnetyczne oddziałuje na dziecko) oraz osoby chore na choroby nowotworowe. Z zabiegu korzystać nie mogą także osoby z ciężkimi chorobami naczyniowymi, narażeni na zawał i chorobą wieńcową.

Magnetoterapia jest bardzo skuteczna bowiem w przeciwieństwie do konwencjonalnych metod fizykoterapii umożliwia głębokie oddziaływanie na organizm. Dodatkowo terapia jest wskazana i zalecana do stosowania przy stanach zapalnych. Zabiegi polem magnetycznym stosują głównie ortopedzi w celu przyspieszenia leczenia powikłań po złamaniach. Metoda wykorzystywana jest również w leczeniu stanów zapalnych stawów, chorób układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, niedokrwienia serca czy chorób układu pokarmowego.

Takim zabiegom trzeba poddawać się pod okiem specjalisty - najlepiej w uzdrowisku. Sprawdź ofertę sanatoriów, wejdź: Sanatoria w Polsce

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (3)

Słowa kluczowe