Mama 4 plus, czyli emerytura za urodzenie dzieci - komu się należy?

Mama 4 plus, czyli emerytura za urodzenie dzieci - komu się należy?
Drukuj Skomentuj

Mama 4 plus nazywana jest również emeryturą matczyną i emeryturą za urodzenie dzieci. Komu ona przysługuje i w jakiej wysokości? Podpowiadamy.

Mama 4 plus – komu przysługuje?


Matki, jak i ojcowie, którzy porzucili pracę lub w ogóle jej nie podjęli po to, żeby zająć się opieką dziećmi mogą liczyć na emeryturę matczyną. Ma ona zapewnić niezbędne minimum finansowe, aby mogli się utrzymać. Aby otrzymać emeryturę matczyną trzeba spełnić następujące warunki:

 

  • osiągnąć wiek emerytalny - u kobiet ukończone 60 lat, u mężczyzn 65 lat - tylko w przypadku, gdy matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała,
  • otrzymywać emeryturę (lub rentę) mniejszą niż ta minimalna lub nieposiadanie prawa do niej
  • nie mieć innego dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania,
  • przebywać na terenie Polski (ośrodek życia musi znajdować się w naszym kraju i przez minimum 10 lat).

 

Emerytura za urodzenie dzieci – ile wynosi?


Emerytura za urodzenie dziecka każdego roku zostaje poddana waloryzacji, więc od marca 2022 roku wynosi maksymalnie 1338,44 zł brutto (1217,98 zł netto). Jeżeli natomiast emerytura lub renta są już pobierane w kwocie niższej niż minimalna emerytura, świadczenie będzie stanowiło jedynie dopełnienie do kwoty 1338,44 zł.

 

Sprawdź również: Świadczenie rehabilitacyjne - komu przysługuje? Jakie dokumenty są potrzebne?

 

Emerytura matczyna – gdzie złożyć wniosek?


Rodzic, który chce otrzymać emeryturę matczyną, musi złożyć wniosek ZUS ERSU, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej ZUS ERU, akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem/dziećmi oraz informację o numerach PESEL dzieci.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!