Masz nadwagę? Trudniej ci schudnąć. Naukowcy potwierdzają

Masz nadwagę? Trudniej ci schudnąć. Naukowcy potwierdzają
Drukuj Skomentuj

Naukowcy z Cambridge potwierdzili, że osoby z nadwagą mogą spotkać się z większymi trudnościami ze schudnięciem niż osoby szczupłe. Wyjaśniają, z czym jest to związane.

Dlaczego osobom z nadwagą trudniej jest schudnąć?


Wiele osób boryka się z otyłością. Osobom takim jest trudniej schudnąć. A potwierdzili to naukowcy z Uniwersytetu Cambridge. Z najnowszych badań wynika, że u osób z nadwagą i otyłością działanie podwzgórza jest zaburzone. Jest ono znacznie większe niż u osób szczupłych.  Dr Stephanie Brownwraz z zespołem współpracowników, aby osiągnąć ten wynik, wykorzystała w swoich badaniach algorytm, który przeanalizował skany mózgu rezonansem magnetycznym (MRI) pobrane od 1351 młodych osób z różnym BMI (indeksem masy ciała).

 

Sprawdź również: Jakie badania na wątrobę? O ten narząd trzeba dbać


Co ciekawe, badania, które zostały przeprowadzone na myszach, wykazały, że dieta bogata w tłuszcz powoduje zapalenie podwzgórza, co w dalszej kolejności może przyczyniać się do rozwoju insulinooporności i otyłości.


"Jeśli to, co widzimy u myszy, dotyczy ludzi, to stosowanie diety bogatej w tłuszcze może wywołać zapalenie naszego ośrodka kontroli apetytu. Z czasem zmieniłoby to naszą zdolność do określania, kiedy zjedliśmy wystarczająco dużo i jak nasz organizm przetwarza cukier we krwi, co dalej prowadziłoby do przybrania na wadze" - poinformowała dr Brown.

 

Czytaj także: Recepty na psychotropy - nowe zasady


Naukowcy nie mówią stop. Dalsze badania mają sprawdzić, czy większe podwzgórze wynika z nadwagi i otyłości, czy to właśnie osoby z większym podwzgórzem jedzą więcej. Zdaniem naukowców wynik może być też taki, że oba czynniki mogą zachodzić jednocześnie.

 

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Źródło: cam.ac.uk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!