Materac na odleżyny - jaki wybrać? Czym się kierować?

Materac na odleżyny - jaki wybrać? Czym się kierować?
Drukuj Skomentuj

Materac przeciwodleżynowy to rzecz, którą musi mieć każda chora osoba, która większość dnia spędza w łóżku. Bez niego można nabawić się bolesnych odleżyn, które w konsekwencji mogą doprowadzić do dużych problemów. Jak wybrać najlepszy materac na odleżyny? Odpowiadamy.

Materac na odleżyny – jak działa?


Materace na odleżyny zapobiegają martwicy tkanek, która skutkuje pojawieniem się bolesnych odleżyn. Automatyczna pompka reguluje przepływ powietrza w komorach pod określonym ciśnieniem.

 

Dodatkowo materace na odleżyny mają następujące funkcje:

 

 • wytwarzanie ruchu i prowokowanie pracy tkanek poprzez wykorzystanie techniki zmiennego ciśnienia w komorach,
  utrzymywanie prawidłowej temperatury ciała osoby korzystającej z materaca,
 • utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności skóry pacjenta,
 • dostarczanie powietrza do komórek tkanek,
 • przeciwdziałanie obumieraniu komórek,
 • ochrona przed bólem.

 

Materace na odleżyny – rodzaje


Możemy wyróżnić kilka rodzajów materaców na odleżyny. Wśród nich znajdują się:

 

 • Bąbelkowy materac na odleżyny – to  zmiennociśnieniowy materac, który składa się z niewielkich komór, regularnie wypełniających się naprzemiennie powietrzem. Szczególnie poleca się go pacjentom o unormowanej wadze.
 • Rurowy materac na odleżyny - ma poprzecznie ułożone komory w kształcie wałków, które regularnie napełniają się powietrzem. Ma stabilną budowę, więc świetnie sprawdzi się w przypadku osób otyłych i pacjentów, którzy nabawili się już odleżyn.
 • Materac gofrowy na odleżyny z pianki poliuretanowej – to najtańszy rodzaj materaca na odleżynyNie ma automatycznej pompki, ma powierzchnię przypominającą fale lub gofra. Ich działanie polega na tym, że ze względu na fakturę niwelowany jest ucisk w konkretnych miejscach ciała, gdzie powstają odleżyny. Dużym plusem jest łatwość ich czyszczenia.

 

Materac na odleżyny – refundacja


Ceny materaców na odleżyny zaczynają się od 90 złotych. Najdroższe są materace rurkowe, które mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Jeśli nie stać nas na taki materac, możemy go wynająć lub starać się o refundację na zakup materaca. Dofinansowanie z funduszy NFZ na materac na odleżyny wynosi 70 proc. Resztę kosztów musi pokryć pacjent. Limit finansowania materaca na odleżyny to 400 zł. O refundację na materac na odleżyny można starać się jednak tylko co 3 lata.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!