Metody pracy w ŚDS-ie w czasie epidemii

Metody pracy w ŚDS-ie w czasie epidemii
Drukuj Skomentuj

Epidemia COVID-19 uruchamia wiele mechanizmów, które negatywnie wpływają na stan naszego zdrowia psychicznego. W jaki sposób pracować w tym trudnym czasie z uczestnikami środowiskowych domów samopomocy?

Życie społeczne i kulturalne z dnia na dzień przeniosło się do sieci, a dla tych, którzy jej nie mieli bądź nie umieli z niej korzystać, nastał trudny czas. Pandemia spotęgowała również poczucie osamotnienia i wyobcowania – szczególnie wśród najstarszej części naszego społeczeństwa i tych, którzy już wcześniej zagrożeni byli wykluczeniem społecznym. Przed terapeutami, a także i całym zespołem pracowników środowiskowych domów samopomocy stoi teraz duże wyzwanie.


To naturalne, że pojawia się wiele pytań i wątpliwości o to, jak umożliwić osobom korzystającym z oferty domów poszukiwanie swojego miejsca w tej nowej rzeczywistości i jak wspierać ich aktywność i dalszy rozwój. Jak to zrobić? Od czego zacząć, na co zwrócić szczególną uwagę, a czego się wystrzegać? Odpowiedzi warto poszukać, obserwując innych praktyków, w literaturze przedmiotu i badaniach naukowych.

 

Wzmocnienie siebie


Według danych Światowej Organizacji Zdrowia prawie miliard ludzi na świecie żyje z zaburzeniami psychicznymi, 3 mln ludzi umiera każdego roku z powodu szkodliwego spożycia alkoholu, a co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo. Statystyki te mogą ulec zmianie w 2020 r., gdyż obserwuje się wzrost objawów depresji i lęku w różnych krajach.


Izolacja i ograniczony kontakt z bliskimi, niepewność związana z przyszłością, zmiany zaleceń i wytycznych, brak poczucia bezpieczeństwa, nasilenie lęku, stanów depresyjnych czy dysonans związany z kontaktem z drugim człowiekiem to sytuacje, które mogą dotyczyć każdego z nas niezależnie od wykształcenia, wieku, statusu zawodowego czy wcześniejszych doświadczeń. Z powodu epidemii życie ludzi na całym świecie zmieniło się, zmiany te mogą ujawniać się w zawodowej sferze życia, społecznej, ale i rodzinnej – wszyscy potrzebujemy więc wsparcia w odnalezieniu się w tej sytuacji.
Warto skorzystać z pomocy naukowców – psychologów i ekspertów z zakresu psychoterapii. Oferują ją m.in. pracownicy Wydziału Psychologii i Instytutu Kultury Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na stworzonej przez siebie bezpłatnej platformie Psychologia w Kwarantannie (www.psychologiawkwarantannie.ukw.edu.pl, dostęp: 12.10.2020). Strona powstała z myślą o osobach przebywających na kwarantannie, przekazuje rzetelne informacje dotyczące zaburzeń i stanów mogących mieć wpływa na zdrowie, sen, nawyki żywieniowe, aktywność fizyczną, problemy związane z używkami.


Czytaj więcej:


    • N. Woderska, Metody pracy w ŚDS-ie w czasie epidemii, „Dom Pomocy Społecznej. Magazyn Dyrektora” 2020, nr 6 (wydanie listopad–grudzień 2020).

 

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!