Miasto Lublin wspiera walkę z depresją

Miasto Lublin wspiera walkę z depresją
Drukuj Skomentuj

Depresja to choroba, na którą najczęściej zapadają osoby starsze.  Badania Naukowe pokazują, że 32% w grupie wiekowej 65-79 lat i 40% wśród kobiet powyżej 80 lat cierpi na depresję. 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji miasto Lublin włącza się w pomoc osobom dotkniętym depresją.

Lublin pomaga osobom z depresją

 

Miasto Lublin włącza się w pomoc osobom dotkniętym depresją.  W związku z przypadającym jutro (23 lutego) Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, specjaliści Centrum Interwencji Kryzysowej świadczyć będą konsultacje psychologiczne, przeznaczone zarówno dla chorych na tę chorobę, jak i ich bliskich. Osoby cierpiące na depresję mogą także skorzystać między innymi  z webinariów przygotowanych przez specjalistów psychiatrii Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

 

Dzięki obchodom Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją próbujemy przełamywać istniejące w społeczeństwie stereotypy dotyczące depresji. Niestety, wciąż panuje przekonanie, że osoba, która konsultuje się z psychiatrą cierpi na chorobę psychiczną. Doświadczenia związane z pandemią Covid-19 i koniecznością społecznego dystansowania się miały ogromny wpływ na kondycję psychiczną wielu mieszkańców Lublina. Szacuje się, że częstotliwość występowania depresji podczas epidemii wzrosła na świecie od 2 do 7 razy w porównaniu z danymi z poprzednich lat. Dlatego Miasto Lublin w ramach współpracy z podmiotami i organizacjami pozarządowymi aktywnie włączyło się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. Zachęcamy mieszkańców Lublina do skorzystania z oferty proponowanej w tym dniu przez poszczególne placówki i organizacje – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

 

Sprawdź również: Depresja u Seniora. Jak opiekunka może pomóc?

 

 

Bezpłatne konsultacje psychologiczne

 

23 lutego) w Centrum Interwencji Kryzysowej skorzystać można z bezpłatnych konsultacji psychologicznych dla osób, które chciałyby porozmawiać ze specjalistami na tematy dotyczące depresji. Specjaliści dostępni będą w godzinach od 7.00 do 19.00 w siedzibie Centrum, przy ul. ul. Probostwo 6A, jak również pod numerem telefonu: 733 588 600. Będą również odpowiadać na wiadomości napływające na adres: pomoc@cik.lublin.eu. W trakcie wizyty osobistej w Centrum obowiązuje zachowanie zasad reżimu sanitarnego.

Porady telefoniczne udzielane będą także przez specjalistów z zakresu psychologii i psychiatrów:

  • Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego, pod numerem: 783 703 500, w godz. 8.00-20.00,
  • Fundacji Sempre a Frente, pod numerem 536 080 154, w godz. 11.00-16 00,
  • Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, pod numerem 81 72 44 778, w godz. 10.00-12.30,
  • I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SP Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, pod numerami 535 674 379 i 535 658 549, w godz. 9.00-18.00.


W programie cykl webinariów 

 

Specjaliści z I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SP Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie przygotowali cykl krótkich webinariów, przybliżających problematykę depresji. Zainteresowane osoby będą mogły zapoznać się z najczęstszymi mitami dotyczącymi tej choroby, jej przyczynami, metodami terapii oraz sposobami zapobiegania depresji. Materiały video dostępne będą na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 


Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

 

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją ustanowiony został przez Ministerstwo Zdrowia w roku 2001. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą chorobą na świecie, co do częstotliwości występowania. Na zaburzenia nastroju cierpi około 2 milionów Polaków, a co najmniej połowa osób cierpiących na depresję, nie szuka pomocy specjalistów. Tymczasem nieleczona choroba, może być poważnym zagrożeniem życia.

 

Sprawdź także: Bardzo widoczne zmarszczki na czole oznaczają wyższe ryzyko chorób serca!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!