Modelowa opieka żywieniowa nad pacjentem

Modelowa opieka żywieniowa nad pacjentem
Drukuj Skomentuj

Modelowa opieka żywieniowa nad pacjentem jest niezwykle istotna w przebiegu leczenia i rekonwalescencji po zabiegach. Nie wszyscy stosują się jednak do zaleceń, co nie wpływa pozytywnie na ich zdrowie. Aby modelowa opieka żywieniowa była skuteczna, powinna być efektem współpracy wielu specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Jednak nie wszystkie placówki są tak zaangażowane w pomoc pacjentowi.

Modelowa opieka żywieniowa

 

W momencie, w którym pacjent trafia do danej placówki, powinien zostać oceniony nie tylko jego stan zdrowia, ale również stan odżywienia organizmu. To bardzo ważne, by szpital przyłożył do tego dużą wagę, ponieważ ustalenie odpowiedniej diety przygotuje odpowiednio do zabiegu bądź leczenia, a następnie rekonwalescencji. Warto zatem nie odpuszczać wywiadu żywieniowego.
Pielęgniarki, które opiekują się pacjentem, powinny zwracać szczególną uwagę na żywienie pacjentów. Im szybciej zauważą coś niedobrego, tym szybciej będą mogły zareagować i pomóc pacjentowi.

 

Sprawdź też: Profilaktyka 40 plus - jakie badania obejmuje i kto może z niej skorzystać?

 

„Aż 68% pielęgniarek środowiskowych i opieki długoterminowej ma wśród swoich pacjentów osoby niedożywione! To pokazuje, jak bardzo wyczulonym trzeba być na ryzyko niedożywienia i jak ważna jest umiejętność podjęcia odpowiedniej interwencji” – mówi „Magazynowi Świat Seniora” Alina Kaczor, pielęgniarka koordynująca w poradni żywieniowej Nutrimed, która prowadzi warsztaty praktyczne dla pielęgniarek, poświęcone opiece żywieniowej w ramach Akademii Opieki Długoterminowej.
Przy przeniesieniu pacjenta do innej placówki bądź na inny oddział, należy przekazać informacje dotyczące żywienia kolejnym ekspertom. Po wyjściu pacjenta ze szpitala również nie należy pozostawiać go samemu sobie. Nie wolno przerywać wsparcia, któremu udzieliliśmy pacjentowi. Należy również przekazać mu odpowiednie wskazówki dotyczące żywienia oraz przekazać pacjentowi skierowanie do poradni żywieniowej, w której eksperci pomogą mu w kontynuowaniu odpowiedniego żywienia.

Dowiedz się więcej: Loteria szczepionkowa - jak sprawdzić wyniki losowania?

 

Dofinansowanie żywienia jelitowego


Niewielu pacjentów wie, że polski system opieki zdrowotnej finansuje świadczenie żywienia dojelitowego w warunkach domowych. Żywienie dojelitowe w domu odbywa się poprzez podaż gotowych diet przemysłowych bezpośrednio do przewodu pokarmowego poprzez założony do niego sztuczny dostęp (zgłębnik lub PEG). Diety wraz ze sprzętem do podaży diet dostarczane są wprost do domu pacjentów.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!