Morze, góry czy Mazury? Najlepsze wakacje dla seniora!

Morze, góry czy Mazury? Najlepsze wakacje dla seniora!
Drukuj Skomentuj

Wakacje to najlepszy czas, aby oderwać się od trosk dnia codziennego. Świadomie zaplanowany wypoczynek może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Niestety często bywa tak, że osoby starsze tracą ochotę na letnie wyjazdy, tłumacząc swoją niechęć wiekiem lub dolegliwościami zdrowotnymi. Morze, góry, a może Mazury? Jakie jest idealne miejsce na udany urlop dla seniora?

Uzdrowisko na wakacje

 

Turnusy w sanatoriach i uzdrowiskach nakierunkowane są na łagodzenie dolegliwości związanych z wiekiem i zaburzeniami hormonalnymi. Ich celem jest poprawa i przywrócenie sprawności psychofizycznej osób starszych. Pobyt w uzdrowisku stanowi jeden z najczęściej obieranych kierunków wyjazdowych. W tym przypadku kwestie finansowe można rozwiązać w korzystny dla seniora sposób, bowiem o taki turnus można się starać również z ramienia NFZ.

 

Dowiedz się więcej na temat:

 

Większość uzdrowisk oferuje swoim pensjonariuszom konsultacje z lekarzem i badania wstępne, całodobową opiekę pielęgniarsko-lekarską, kinezyterapię, czyli ćwiczenia ogólno-kondycyjne lub indywidualne, fizykoterapię, w skład której wchodzi m.in. tonoliza, ultradźwięki, solaria i lampa antydepresyjna, balneologię, czyli kąpiele, a także inhalacje solankowe. Ponadto, osobom starszym proponuje się także udział w różnego rodzaju zajęciach, przygotowywanych na miejscu przez animatora kultury.


Morze Bałtyckie - okazja do spacerów i relaksu

 

Ogromnym atutem naszego pięknego kraju jest fakt, że posiadamy własne morze. I chociaż temperatura wody nie zachęca do długich kąpieli - wyjazd na wybrzeże będzie doskonałą okazją do relaksu i spacerów po piaszczystych plażach Bałtyku. Poza tym, w jego otoczeniu znajdziemy mnóstwo cennych minerałów. Przykładem tych pierwiastków może być jod i brom, które przyczyniają się do wzmocnienia naszego układu oddechowego i odpornościowego. Nadmorski klimat korzystnie wpływa na astmatyków, alergików i osoby podatne na wszelkie infekcje, w tym choroby skóry.

 

Warto wspomnieć, że polskie plaże to także dobre miejsce do uprawiania sportów wodnych, jak również podejmowania pieszych, czy rowerowych wypraw. Miłośnicy jednośladów powinni skorzystać z międzynarodowego okrężnego szlaku rowerowego R10, przebiegającego w Polsce przez teren województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

 

Zobacz także:

 

Góry - gwarancja doskonałych widoków!

 

Zalety odpoczynku w górach mogą być minusami dla niektórych z nas, a w szczególności dla meteoropatów, czyli osób nadwrażliwych na zmiany pogody. Klimat górski charakteryzuje się gwałtownymi skokami ciśnienia, wahaniami temperatury i suchym powietrzem, dlatego często powoduje bóle głowy, wywołuje niepokój i ogólne zmęczenie organizmu. 

 

Z drugiej zaś strony, chodzenie po górach ma leczniczy wpływa na nasze zdrowie, ponieważ wzmacnia stawy, mięśnie, hartuje organizm, a także powiększa pojemność naszych płuc. Wypad w góry będzie więc idealnym wyborem dla seniorów, cierpiących na reumatyzm - trzeba jedynie uważać na intensywność wspinaczek. Co ciekawe - w Tatrach i Sudetach dobrze poczują się osoby zmagające się z nadczynnością tarczycy, niedokrwistością i anemią. Górski mikroklimat sprzyja bowiem produkcji większej ilości czerwoych krwinek.

 

Decydując się na wakacje w górach, warto na początek wybrać niższe pasma, takie jak Góry Świętokrzyskie, czy też Beskid Mały lub Beskid Niski, które oferują turystom trasy, nie ustępujące atrakcyjnością i zapierającymi dech w piersiach widokami.

 

Przejrzyj artykuł:

 

A może niziny?

 

Jeśli z powodów zdrowotnych nie jest nam wskazany wypoczynek w górach i nad morzem - postawmy na polskie jeziora. Łagodny klimat nizin sprawi, że nie spotkają nas tam nagłe zmiany pogody. Jeziora to nie tylko Mazury, ale również pozostałe pojezierza w Polsce, w których zaznamy spokoju i piękna. Kto powinien pomyśleć o wakacjach w takim miejscu?

 

Przede wszystkim pacjenci z nadciśnieniem i schorzeniami układu krążenia, a także ludzie przebywający na co dzień w stresujących warunkach. Spacery po płaskim, bądź lekko pagórkowatym terenie nie będą bowiem tak obciążające dla serca, jak np. w górach. Niziny poleca się także rekonwalescentom i osobom z infekcjami dróg oddechowych. Dobrym pomysłem będą wędrówki po obszarach iglastych, gdyż środowisko to bogate jest w olejki eteryczne ułatwiające oddychanie i wzmagające pracę układu immunologicznego.

 

Przejdź do artykułu:

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe