Muzykoterapia dla seniorów

Muzykoterapia dla seniorów
Drukuj Skomentuj

Terapia z wykorzystaniem muzyki może przyczynić się do poprawy koncentracji, samopoczucia i sprawności ruchowej u seniorów. Takie leczenie muzyką może przede wszystkim wydobyć z pacjentów emocje. Czasami bywa tak, że osoby starsze nie potrafią poradzić sobie ze zmianami fizycznymi i psychicznymi, jakie zachodzą w ich organizmie.

Muzykoterapia to czas spędzony w miłej atmosferze, wśród działań muzycznych, aktywizujących i relaksujących. Prawdą jest, że każdy człowiek potrafi odczuwać dźwięki, wsłuchiwać się we własne ciało, a także wyrażać towarzyszące mu emocje. Niekiedy trzeba mu w tym pomóc. Dobrym pomysłem będzie tutaj praca ze specjalistą, który potrafi rozpoznać potrzeby pacjenta.

 

Jak potwierdzają przeprowadzone badania, muzykoterapia pozwala skrócić okres rehabilitacji nawet o 25 %, dlatego też wprowadza się ją w szpitalach na salach chorych i salach operacyjnych, a nawet w gabinetach dentystycznych. Muzyka ma właściwości pobudzające i uspokajające, lecz to zależy głównie od jej gatunku. Jeżeli jesteśmy zmęczeni, dodaje nam energii i relaksuje nasze ciało, usuwając napięcie, ból głowy i stres, które nagromadziły się w naszym organizmie. Codzienne sesje muzyczne są okazją do oderwania się słuchaczy od wszystkich ważnych spraw. Są także doskonałym pretekstem do zapewnienia sobie chwili odpoczynku, jak i dobrym elementem higieny psychicznej.

 

Właściwie każdy z nas lubi słuchać muzyki, która odpowiada naszym gustom, dlatego warto budować własne muzyczne menu. Ma to ogromny wpływ na przeżycia emocjonalne seniorów. Kiedy słyszą nagrania piosenek z okresu dwudziestolecia międzywojennego, często pojawiają się u nich łzy, dlatego wszyscy mieszkańcy domów opieki powinni mieć możliwość obcowania z dźwiękami, które są im dobrze znane. Wykonywanie piosenek z młodzieńczych lat, przyczynia się do poprawy pamięci seniorów. Jest to tak zwana terapia reminiscencyjna, która wykorzystywana jest głównie w leczeniu osób z demencją, czy chorobą Alzheimera. 

 

Uczestnicy terapii muzycznej mogą polepszyć swoją sprawność fizyczną i koordynację ruchową. W tym celu, terapeuci zachęcają seniorów do gry na instrumentach perkusyjnych, improwizacji ruchowej lub rytmicznego wykonywania ćwiczeń. Muzykoterapia wpływa również na mowę. Faktem jest, że mięśnie twarzy u osób starszych wiotczeją, więc aparat artykulacji nie działa już tak sprawnie. Jak pokazują badania - muzyka i śpiew pozytywnie oddziałują na płynność mówienia, lepiej niż sama rozmowa bez towarzystwa muzyki.

 

Kolejnym elementem terapii muzycznej może być komponowanie własnych utworów. Podczas zajęć, uczestnicy muszą stworzyć melodię, tekst oraz tytuł piosenki. To pozwala rozwijać ich kreatywność i samoocenę. Osoby starsze często czują się zależne od innych. To ćwiczenie pokazuje im, że mogą wytworzyć coś własnego. Seniorzy są tym zachwyceni, ponieważ mogą wyrazić siebie w inny sposób niż na co dzień.

 

Inną formą terapii zajęciowej może być taniec. Angażuje on nie tylko ciało człowieka, ale także jego psychikę i duszę. Kiedy tańczymy, wzmacniamy mięśnie, pozbywamy się zbędnych kilogramów, a nasz organizm jest doskonale dotleniony, co usprawnia pracę serca. Ruch doskonale wpływa na nasz nastrój i daje możliwość odreagowania napięcia w ciele i psychice. Umożliwia również uaktywnienie osób nieśmiałych, które mają problemy w kontaktach międzyludzkich.

 

Ponadto, muzykoterapia jest efektywnym oddziaływaniem skierowanym do osób z demencją. T. Takahashi i H. Matsushita przeprowadzili trwający dwa lata eksperyment, dokonując pomiaru inteligencji u osób z demencją, które uczestniczyły w cotygodniowych sesjach muzykoterapeutycznych. Wyniki ukazały mniejszy poziom ciśnienia krwi, a także niższy regres w zakresie inteligencji w grupie muzykoterapeutycznej. 

 

Dodatkowo, R. Bruer, E. Spitznagel i C.R. Cloninger badali, czy muzykoterapia może mieć wpływ na funkcjonowanie poznawcze. W wyniku przeprowadzonych testów stwierdzono, że sesje muzykoterapeutyczne przyczyniły się do funkcjonowania poznawczego grupy w krótkim dystansie czasowym. Poprawa nastąpiła już następnego dnia, a później nie było już widać różnicy pomiędzy grupami. Inne badania wykazały, że obecność elementu muzycznego u seniorów, przyczyniła się do bardziej spontanicznych wypowiedzi.

 

Warto wspomnieć o jeszcze jednym badaniu, które przeprowadzili N. Ziv, A. Granot, S. Hai, A. Dassa, I. Haimov. Chcieli oni sprawdzić oddziaływanie muzyki odtwarzanej w tle codziennych sytuacji na zachowania osób z chorobą Alzheimera. W tym celu puszczono pacjentom popularne piosenki z okresu młodości. Przy muzyce, liczba pozytywnych i pożądanych zachowań była zdecydowanie wyższa, a negatywnych - niższa.

 

Podsumowując, muzyka w powiązaniu z określonym ruchem pełni funkcję relaksacyjną, dyscyplinującą, poznawczą, a także uczy kultury zachowania się. Odpowiednie ćwiczenia kształcą sprawność ruchową i prowadzą do wszechstronnego rozwoju organizmu. Mają też istotny wpływ na wzbogacanie osobowości seniorów, a różne formy ruchu połączone z muzyką zmuszają do odczuwania i myślenia.

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe