Na co zwrócić uwagę, wybierając „drugi dom” dla seniora?

Na co zwrócić uwagę, wybierając „drugi dom” dla seniora?
Drukuj Skomentuj

Jesień życia to okres, w którym każdemu seniorowi należy się spokój, przyjazna atmosfera i profesjonalna opieka. Rodzinom, które decydują się na zmianę pobytu seniora, w głowach przeplatają się różne myśli. Obawiają się, czy w nowym miejscu, ich matce lub ojcu, będzie dobrze. Na co zatem należy zwrócić uwagę, wybierając „drugi dom” dla osoby starszej?

Sprawdź dokumenty


Wybierając dom opieki społecznej lub dom seniora, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie dokumentacji. Okazuje się, że nie wszystkie placówki posiadają odpowiednie zezwolenia. Należy zapytać, od kiedy placówka funkcjonuje i jakim państwowym instytucjom kontrolnym podlega.

 

Czytaj więcej: Bezpieczny urlop a koronawirus - o czym należy pamiętać?


Weryfikacja jest bardzo łatwa, ponieważ odpowiedni wykaz jest dostępny na stronie www.rpwdl.csioz.gov.pl. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w przypadku osób starszych, wymagających specjalistycznej opieki.

 

Opieka nad seniorem  - o czym warto wiedzieć?


Domy opieki prześcigają się w udogodnieniach dla seniorów. Najważniejszy jest jednak profesjonalizm pracowników, wykonywane zabiegi, fachowa opieka dostępność różnorodnych zajęć. Ważna jest również przyjazna atmosfera i aktywizacja seniorów.

 

Sprawdź także: Komu przysługuje miejsce w DPS? Jak długo trzeba czekać na miejsce?

 

Warto zapytać o obecność lekarza, dostępność opieki medycznej przez całą dobę, organizację podawania leków, możliwość przeprowadzania dodatkowych zabiegów itd.

 

Bezpieczeństwo to podstawa


Sprawdź, czy wybrana przez ciebie placówka, będzie bezpieczna dla najbliższej ci osoby. W przypadku osób starszych, ważne jest pozbawienie placówki barier architektonicznych i liczne udogodnienia. Ważna jest również chęć niesienia pomocy przez pracowników i  ich zainteresowanie seniorem. Zwróć również uwagę, czy placówka odpowiada na wszystkie potrzeby twojego rodzica. Dowiedz się również, jak organizowany jest kontakt z bliskimi. W czasie pandemii koronawirusa warto również dowiedzieć się, czy stosowana jest procedura bezpieczeństwa w przypadku przyjęcia nowych mieszkańców.

 

Czytaj także: Trudna sytuacja DPS-ów. Mniej podopiecznych - więcej kosztów

 

Zanim podpiszesz umowę


Jeśli zdecydujesz się na którąś z placówek – koniecznie podpisz umowę. Sprawdź, czy zawiera informacje o pobycie, udogodnieniach i kwocie, którą należy uiścić za daną usługę. Nie kieruj się tylko ceną – wybierz miejsce, w którym senior będzie czuł się jak w domu.

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!