Nabór do Polskiego Archiwum Filmów Domowych!

Nabór do Polskiego Archiwum Filmów Domowych!
Drukuj Skomentuj

Dawniej kręciłeś filmy rodzinne kamerą? Świetnie się składa! Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłosiło nabór filmów do projektu autorstwa Macieja Drygasa - Polskie Archiwum Filmów Domowych. Własne filmy można zgłaszać do 31 maja 2020 roku! 


Polskie Archiwum Filmów Domowych to projekt, który polega na gromadzeniu i digitalizacji filmów prywatnych, domowych tworzonych w powojennej Polsce w kontekście życia codziennego, głównie na taśmach 8 i 16 mm.


Celem archiwum jest przede wszystkim ocalenie istniejących, ale bardzo często zapomnianych taśm, a następnie udostępnienie ich na specjalnej platformie internetowej. Archiwum trafi do nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad.
Inicjatorem projektu jest artysta i reżyser filmowy Maciej Drygas, który tak mówi o projekcie:


„Domowe ósemki, super ósemki, szesnastki. Pozbawione dźwięku. Nieme świadectwo naszych czasów. Unikalny zapis parterowej historii Polski. Wolny od publicystycznego kontekstu. Święta rodzinne, domowe uroczystości, wakacje, wycieczki, praca, pielgrzymki, pogrzeby, manifestacje, szkoła…


Ale też zwyczajna rejestracja codzienności. Uchwycona często niewprawną amatorską ręką. Źródłowy materiał. Czysty i bezinteresowny. Nieostemplowany artystycznym stygmatem. Tworzony z myślą o najbliższych. Żeby przetrwała pamięć. Ta najmniejsza. Mikropamięć domowej historii. Czasami nieostra. Naznaczona grubym ziarnem. Często wyblakła i pożółkła. Rwąca się na sklejkach. Archaiczna. Złożona w puszkach i pudłach. Na strychach i w piwnicach. Zapomniana. Niepotrzebna. Trudna do odtworzenia. Historia inteligentów i nieinteligentów. Rejestrowana w domach prześladowanych i prześladowców. Nasza wspólna. Ekumeniczna. Wspólna, ale pojedyncza. Radosna i przygnębiająca. Miejska i prowincjonalna. Kobieca i męska. Odległa i mniej odległa. Chciałbym znaleźć dla niej wspólny dom. Uratować od zapomnienia. Ósemki, Super ósemki, Szesnastki. Przegrać i opisać. Dla wszystkich…”.


Pierwsza upublicznienie Archiwum zaplanowane jest na grudzień 2020 roku.


Zgłoszenia można nadsyłać do 30 czerwca 2020 roku poprzez formularz lub drogą pocztową na adres: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Filmoteka), ul. Pańska 3, 00-124 Warszawa.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!