Narodowy Spis Powszechny - jak spisać się bezpiecznie?

Narodowy Spis Powszechny - jak spisać się bezpiecznie?
Drukuj Skomentuj

W Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań musi wziąć udział każdy z nas. Choć spis sam w sobie jest bezpieczny, to niestety jest to również wspaniała szansa dla oszustów. Seniorzy nie powinni zwlekać i spisać się jak najszybciej. Jak spisać się bezpiecznie?

 

Narodowy Spis Powszechny 2021. Co trzeba wiedzieć?


Spis jest organizowany z zachowaniem wszelkich niezbędnych procedur bezpieczeństwa, ale seniorzy narażeni są na oszustwa ze strony osób, które mogą próbować podszywać się pod rachmistrzów. Należy spisać się szybko i zrobić to za pośrednictwem telefonu lub Internetu.

 

Sprawdź również: Coraz więcej wolnych miejsc w DPS-ach

 

Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak się spisać?


Najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją jest samospis internetowy dostępny na stronie nsp2021.spis.gov.pl. Spis można wypełnić w domu o dowolnej porze i bez wizyty rachmistrza. O pomoc w wypełnieniu elektronicznego formularza można poprosić kogoś z rodziny lub inną zaufaną osobę.

 

Czytaj również: Wolne miejsca w lubuskich DPS-ach


Można również zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Głos lektorki podpowie nam, co mamy zrobić, by rozpocząć spis. Infolinia działa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00.


Ostatecznie można się spisać w urzędzie gminy/miasta, a także w siedzibie i oddziałach Urzędu Statystycznego w Warszawie (Warszawa, Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce). Dostępne tam będą stanowiska komputerowe do spisu, a pomocą będzie służyć przeszkolony pracownik. Wszystko odbywać się będzie w odpowiednim reżimie sanitarnym.

 

Kontakt z rachmistrzem – co trzeba wiedzieć?


Z osobą, która nie wykorzysta żadnej opcji do samospisu, skontaktuje się rachmistrz spisowy. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, warto zweryfikować nazwisko oraz numer legitymacji służbowej dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99 lub w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl (opcja weryfikacji na stronie, dostępna będzie od 4 maja, kiedy pracę rozpoczną rachmistrzowie).

 

Sprawdź także: Wolne miejsca w małopolskich DPS-ach (Lista placówek)

 

Jeśli nie jesteś seniorem, koniecznie przekaż bliskiej ci osobie starszej informacje, jak powinna się zachować, by uniknać wyłudzenia danych i nie narazić się na niebezpieczeństwo.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!