Nasz Dom Salus Komarowo w pytaniach i odpowiedziach

Nasz Dom Salus Komarowo w pytaniach i odpowiedziach
Drukuj Skomentuj

Gdzie to jest?

 

Dom spokojnej starości „Nasz Dom” znajduje się we wsi Komarowo, 8 km od Goleniowa (woj. zachodniopomorskie). Wieś położona jest w obszarze Natura 2000, na skraju Doliny Dolnej Odry i Puszczy Goleniowskiej. Najbliższym dużym miastem jest Szczecin.

Jak się dostać do domu opieki w Komarowie?

 

Zdecydowanie najprościej - jak zawsze - jest samochodem. Dobry dojazd zapewnia droga ekspresowa S3 (5 minut od zjazdu z S3).

 

Ze Szczecina do Komarowa jeździ 1 autobus, od poniedziałku do piątku - w weekend już niestety nie (odjazd z dworca PKS  Szczecin o godzinie 6.40 - tylko dni robocze, telefon informacyjny do przewoźnika to 91 343 66 25), w Komarowie przystanek znajduje się dokładnie przy naszej furtce.

 

Jeśli chodzi o powrót z domu opieki Komarowa do Szczecina, sytuacja wygląda podobnie: w dni robocze jeździ 1 autobus, odjazd spod naszego płotu o godzinie 15.51.

 

Są jeszcze busy kursujące między Szczecinem, a Goleniowem, które jeżdżą dosyć często, lecz wówczas pozostaje dojazd z Goleniowa do Komarowa - można wziąć taksówkę.

 

Znakomicie sprawdza się pomoc rodzin pozostałych pensjonariuszy. Często jest tak, że rodziny się zaprzyjaźniają i umawiają na wspólne dojazdy.

 

 

Dla kogo ten ośrodek?

 

Nasz Dom przyjmuje przede wszystkim osoby w podeszłym wieku, po udarach, po wypadkach i operacjach oraz chorych na Alzheimera. Działamy również jako hospicjum.

 

Dzięki codziennej obecności lekarza, specjalisty chirurga oraz ze względu na bogate wyposażenie domu opieki w odpowiedni sprzęt, możemy opiekować się każdym pacjentem, również pacjentami nowotworowymi, po urazach kończyn, czy karmionymi dojelitowo.

 

Staramy się, aby Nasz Dom był w stanie pomóc każdemu pensjonariuszowi. Stale się rozwijamy. Prowadzimy z bardzo dobrymi rezultatami leczenie zaawansowanych odleżyn IV stopnia systemem VAC. W najbliższym czasie planujemy wprowadzić larwoterapię.

 

Obecnie bierzemy udział w badaniach naukowych przeprowadzanych we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim, po akceptacji Komisji Bioetycznej.

 

 

Kiedy było otwarcie domu starości pod Szczecinem?

 

Nasza placówka rozpoczęła działalność 1 października 2014 roku i w pierwszym tygodniu funkcjonowania przyjęto do placówki 8 pensjonariuszy. Pełne obłożenie osiągnęliśmy po dwóch latach. W tym czasie dostaliśmy zgodę Wojewody Zachodniopomorskiego na zwiększenie ilości miejsc w ośrodku z 54 do 58 - i tak jest do dziś.


Kto tworzy dom opieki w Komarowie?

 

Ośrodek założyła firma rodzinna, dwupokoleniowa.

 

Placówkę prowadzi dr nauk medycznych specjalista chirurgii ogólnej, certyfikowany ultrasonografista, posiadający liczne szkolenia z zakresu chirurgii i chorób wieku starczego.

 

Decyzja o utworzeniu placówki była wynikiem wieloletnich zmagań z opieką nad naszymi rodzicami i dziadkami - sami przeszliśmy tę trudną drogę i wiemy, z jakimi problemami zmagają się rodziny naszych pensjonariuszy - opieka nad seniorami stanowi bowiem duże obciążenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Teraz możemy dzielić się naszym doświadczeniem z naszymi klientami.

 

Obecnie, opiekę pensjonariuszom zapewnia blisko 40 pracowników.  W ciągu 3,5 roku działalności podjęliśmy się opieki nad blisko 350 pensjonariuszami.

 

 

Czy jest tu lekarz lub pielęgniarka?

 

Nasz dom seniora zapewnia opiekę medyczną na wysokim poziomie. Przez całą dobę nad pensjonariuszami czuwa pielęgniarka lub ratownik medyczny (zazwyczaj w tego typu placówkach pielęgniarka czuwa w pobliskim ośrodku zdrowia i przyjeżdża dopiero na wezwanie, u nas zaś jest obecna na miejscu przez cały czas). Niemal codziennie w placówce jest właściciel - lekarz. Raz w tygodniu odwiedza chorych lekarz rodzinny - specjalista chorób wewnętrznych. Pielęgniarka zarządzająca czuwa nad zapewnieniem dostępności odpowiednich leków.

 

Współpracujemy z przychodnią Pol-Med w Goleniowie (ul. Pocztowa), Szpitalnym Centrum Medycznym w Goleniowie oraz szpitalem Szczecin-Zdroje. W naszym ośrodku (zarówno w domu opieki, jak i hospicjum) - w razie potrzeby - przeprowadzane są konsultacje z lekarzami specjalistami innych dziedzin (psychiatria, dermatologia, neurologia).

Jednak mimo wysokiego poziomu medycznego absolutnie nie panuje tu atmosfera szpitalna. Wręcz przeciwnie - współwłaścicielka, zwana przez pensjonariuszy "Panią Kierownik", jest miłośniczką wszelkiego typu dekoracji i upiększania pomieszczeń, co widać u nas na każdym kroku. Nasz ośrodek wyróżnia się eleganckim wystrojem.

 

 

Jakie jest wyposażenie domu opieki?

 

Istotne z pewnością jest profesjonalne wyposażenie gabinetu - posiadamy pompy infuzyjne wysokiej klasy, ssaki w standardzie operacyjnym, kardiomonitory z pełnym oprzyrządowaniem, pulsoksymetry, system VAC, nebulizatory, pompy do żywienia dojelitowego, glukometry, aparat EKG. W najbliższym czasie zaplanowano zakup aparatu USG.

 

Wszystkie łóżka znajdujące się w ośrodku są sterowane hydraulicznie, poza tym posiadamy balkoniki, wózki inwalidzkie, przewoźne wanny kąpielowe, krzesła kąpielowe, przewoźne toalety, fotel do masażu, klatkę do ćwiczeń fizjoterapeutycznych, baseny do mycia głowy dla osób leżących.

 

Posiadamy nowoczesny agregat prądotwórczy oraz zasobniki wody, które w razie przerw w dostawie mediów pozwalają na bezpieczne funkcjonowanie ośrodka.

 

 

Jakie atrakcje czekają w domu seniora na pensjonariuszy?

 

W każdy piątek odwiedza nas akordeonista, który daje 1,5 godzinny koncert - pensjonariusze posiadają śpiewniki, dzięki czemu aktywnie włączają się w śpiew.

 

W karnawale organizowany jest bal, który prowadzi bardzo wszechstronny muzyk - umie zagrać na wszystkim! (zapewnia też odpowiednie oświetlenie).

 

W ośrodku jest piękna kaplica, w której odprawiane są msze święte - w każdą niedzielę o godzinie 14.30, a także w święta. Przyjeżdża do nas ksiądz proboszcz z pobliskiej parafii w Borzysławcu - ma on wielki dar do przemawiania do seniorów (mówi prosto, zrozumiale i odpowiednio głośno). W maju we własnym zakresie prowadzimy nabożeństwo majowe - rekordowe nabożeństwo trwało 1,5 godziny, gdyż poza modlitwą i śpiewem poruszony został temat Dnia Matki. W czerwcu - oczywiście nabożeństwa czerwcowe.

 

Jesteśmy często odwiedzani przez przedszkolaków i uczniów z Klinisk i z Goleniowa. W naszej placówce prezentowany jest dokładnie taki sam repertuar, jaki dzieci przedstawiają swoim Babciom i Dziadkom (Jasełka, Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Pluszowego Misia, występy z okazji zbliżających się wakacji, powitanie wiosny).

 

Nasz ośrodek zaprzyjaźnił się z grupą rówieśników - Uniwersytetem Trzeciego Wieku z Goleniowa oraz grupą seniorów z Domu Kultury w Goleniowie - za każdym razem odwiedziny gości z Goleniowa są prawdziwym świętem i świetną zabawą - zarówno dla naszych pensjonariuszy, jak i dla gości.

 

Na tyle, na ile pozwala stan zdrowia pensjonariuszy, staramy się możliwie hucznie obchodzić wszystkie uroczystości. W placówce radośnie obchodzimy urodziny pensjonariuszy - zawsze jest tort z racami i szampan (nie tylko Bambino… ).

 

Posiadamy piękne patio na tyle domu - podwórze jest ładnie wykończone, zaciszne, sąsiaduje z lasem i polem. W ładne dni życie domu toczy się właśnie na dworzu, gdzie najlepiej można „naładować akumulatory”.

 

 

Ile to kosztuje?

 

Dobowa opłata za pobyt mieści się w granicach 135 zł - 155 zł - jest to płatność podstawowa. Wysokość opłaty uzależniona jest od stanu zdrowia oraz długości pobytu. Cena ta obejmuje nie tylko podstawową opiekę, lecz także tę medyczną. W przypadkach wymagających szczególnej opieki i leczenia cena za pobyt jest ustalana indywidualnie. Pobyt w „naszym domu” nie ma kosztów ukrytych.

 

Cena za pobyt nie obejmuje kosztu leków i pieluchomajtek - informacja o kosztach artykułów medycznych z zakończonego miesiąca przesyłana jest rodzinom drogą mailową na początku każdego miesiąca.

 

Istnieje możliwość wykupienia sesji u rehabilitanta - koszt usługi wynosi 1,5 zł za minutę (najkrótsze sesje 10-minutowe).

 

Przy zapisie wymagamy wpłacenia kaucji w wysokości dziesięciokrotności opłaty dobowej - kaucja ta jest w całości zwracana przy rozwiązaniu umowy.

 

 

Co dalej?

 

Naszym priorytetem jest obudzenie radości życia w naszych pensjonariuszach - zapewnienie im towarzystwa i rozrywki. Zadbanie o ich dobre samopoczucie. Sprawienie, aby w czasie wizyt rodzin mogli poopowiadać, co się u nich ostatnio działo. Pełne obłożenie ośrodka skłania nas do myślenia o budowie bliźniaczej placówki.


Czy można na własne oczy przekonać się, jak wygląda placówka?

 

W celu odwiedzenia ośrodka bardzo prosimy umawiać się telefonicznie (tel. 791 056 013) - tylko rozmowa z właścicielami firmy będzie wiążąca - wówczas nie jest zakłócana praca personelu, który cały swój czas poświęcić może pensjonariuszom. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

 

Nasz Dom Salus Komarowo


ul. Komarowo 15 a
Komarowo
tel. 791 056 013
Strona WWW: www.salus-senior.pl

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe