Nie dostarczyłeś tego dokumentu? Emerytura będzie niższa. Nadrób to

Nie dostarczyłeś tego dokumentu? Emerytura będzie niższa. Nadrób to
Drukuj Skomentuj

Nie dostarczyłeś tego dokumentu? Nie dziw się więc, że twoja emerytura będzie niższa. Możesz jednak temu zapobiec. Nie jest za późno, by dostarczyć odpowiedni dokument.

Nie dostarczyłeś tego dokumentu? Otrzymasz niższą emeryturę


Wielu seniorów nie wie, że jeśli nie dostarczyło tego dokumentu, to emerytura może być niższa. Jeśli już pobieramy emeryturę lub dopiero chcemy złożyć wniosek, powinniśmy upewnić się, że przekazaliśmy komplet wszystkich dokumentów potwierdzających przebyte okresy pracy i wysokość otrzymywanych wynagrodzeń, a także informacje o okresach składkowych i nieskładkowych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że brak choćby jednego świadectwa pracy może obniżyć świadczenie.

 

Sprawdź także: Zmiany w 500 plus dla seniora. Zmiana progu, więcej uprawnionych


Jeśli brakuje nam świadectwa pracy z okresu przed 1999 rokiem, warto sprawdzić, czy firma wciąż funkcjonuje. Jeśli tak, wystarczy poprosić o wydanie kopii świadectwa pracy. Jeśli nie, pozostaje nam dowiedzieć się, gdzie przechowywane są stare dokumenty. Istnieją firmy, które mają tego typu archiwa i działają na zlecenie innych, nieistniejących już firm. To może być jednak problematyczne i może zająć sporo czasu. Jeśli okaże się niemożliwe, są wyjścia z tej sytuacji.
Składający wniosek o emeryturę lub o ponowne jej przeliczenie powinien dołączyć do niego:

 

  • zaświadczenie lub wpis do legitymacji ubezpieczeniowej,
  • wpis w "książeczkowym" dowodzie osobistym,
  • zeznania świadków,
  • legitymację służbową albo związków zawodowych.


Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!