Niebezpieczne upadki osób starszych

Niebezpieczne upadki osób starszych
Drukuj Skomentuj

Upadki należą do grupy tzw. wielkich problemów geriatrycznych, ponieważ stanowią jedną z najpoważniejszych przyczyn utraty sprawności przez osoby starsze. U seniorów powyżej 65. roku życia sa one główną przyczyną śmierci w wyniku uszkodzenia ciała.

Wielokrotne urazy fizyczne i psychiczne powstałe w wyniku upadków osób starszych moga mieć bardzo poważne skutki uboczne, których rezultatem jest niekiedy znaczne przyspieszenie ogólnego procesu starzenia się i zwiększenie ryzyka śmierci. Upadki seniorów, podczas których dochodzi do urazów stają się jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i piątą co do częstotliwości przyczyną zgonów u osób po 75 r. ż. 

 

Upadki to problem, którego nie można bagatelizować. Programy prewencyjne upadków stosowane są na wszystkich kontynentach i w połowie państw członkowskich UE. W Polsce wciąż brakuje niestety takich działań profilaktycznych, prowadzonych w warunkach ambulatoryjnych, jako osobna procedura medyczna. Nie ma również działań edukacyjnych, które poruszałyby kwestię upadków.

 

W obliczu starzejącego się społeczeństwa, upadki zalicza się do oblrzymich problemów natury społecznej i ekonomicznej. Koszt świadczeń zdrowotnych związanych z leczeniem, rehabilitacją, a także opieką nad osobami niesamodzielnymi będzie rósł w szybkim tempie.

 

źródło: www.rynekseniora.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe