Niwelowanie barier architektonicznych

Niwelowanie barier architektonicznych
galeria zdjęć (3) Drukuj Skomentuj

Z tematem likwidacji barier architektonicznych spotykają się zarówno osoby prywatne jak i firmy czy też instytucje państwowe. Osoby prywatne próbują dostosować swój budynek czy dom do własnych potrzeb. Takie osoby mają najczęściej problemy z pokonywaniem schodów. 

Jak zniwelować bariery architektoniczne na schodach?

 

Zniwelować bariery architektoniczne w formie schodów można poprzez montaż na schodach wszelkich urządzeń do transportu osób starszych i niepełnosprawnych czy też osób które mają problemy z poruszaniem się. Urządzenia te to: krzesełka i platformy schodowe, podnośniki pionowe, windy bądź schodołazy. Każde z tych urządzeń ma nieco inne zastosowanie. Każde z tych urządzeń sprawdza się w nieco innych warunkach. Firma Windy Schodowe stara się na podstawie wielu lat doświadczenia i własnej wiedzy dobrać odpowiednie rozwiązanie. Robimy wywiad z osobą, pytamy o wiele rzeczy i proponujemy takie rozwiązanie, które sprawdziło się w innej podobnej sytuacji i wiemy że rozwiązanie zlikwiduje tą barierę.

 

Należy wziąć pod uwagę czy montaż będzie wykonywany w bloku czy też w domu prywatnym. Czy urządzenie będzie w środku budynku czy też na zewnątrz, czy urządzenie będzie użytkowane przez jedną osobę, czy też przez wiele. Czy ta osoba jest na wózku inwalidzkim, czy jeszcze się porusza i ma problem z pokonywaniem schodów. Czy ta osoba musi liczyć na pomoc opiekuna, czy też jest sama w domu i sama musi sobie poradzić ze schodami. Bardzo ważną kwestią są finanse, które dana osoba może przeznaczyć na zlikwidowanie bariery architektonicznej. Są rozwiązania tańsze ale i te droższe. 

 

 

Jak działa platforma schodowa?

 

Urządzeniem, które w pełni likwiduje barierę jest platforma schodowa bądź podnośnik pionowy. Bez względu na to czy osoba niepełnosprawna jest na wózku czy jest to osoba chodząca, czy ma opiekuna czy też nie, czy jest cięższa takie urządzenia prawie zawsze pozwolą te schody pokonać. Platforma schodowa wwozi osobę na wózku, więc montowana jest w ciągu biegu schodowego. Taka platforma ma udźwig koło 250 kg. Platforma schodowa porusza się nad schodami. Platformy ogólnie dzielimy na platformy prostoliniowe i krzywoliniowe. Najczęściej w domu prywatnym platforma schodowa nie będzie mieć zastosowania. Platforma schodowa potrzebuje dużo miejsca zarówno w kontekście szerokości schodów jak i w kontekście miejsca przed schodami. Platforma potrzebuje około 1,30 metra przed schodami na dole przed pierwszym stopniem. Jeżeli chodzi o szerokość schodów to najlepiej by było to 1,1 m w przypadku schodów prostych i 1,3 metra w przypadku schodów nieprostych czyli kręconych, zabiegowych czy kilkubiegowych. Schody znajdujące się w domach prywatnych takich wymiarów nie mają. 

 

Jakie są zalety krzesełka schodowego?

 

Jeżeli osoba niepełnosprawna jest na wózku  inwalidzkim mieszka w domu i ma opiekuna, który pomoże się przesiąść na krzesło to wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wybór krzesła schodowego. Krzesło schodowe potrzebuje znacznie mniej miejsca zarówno przed schodami jak i w kontekście szerokości schodów. Krzesła schodowe nie transportują osoby na wózku inwalidzkim, mają też mniejszy udźwig niż platformy schodowe. Natomiast krzesła schodowe sprawdzą się w domu jako urządzenia do likwidacji barier architektonicznych. Tak jak i w przypadku platform schodowych są  krzesła które jeżdżą po schodach prostych a także schodach kilkubiegowych, wielobiegowych jak i kręconych. 

 

Czym są schodołazy i jak mogą pokonywać bariery architektoniczne?

 

Kolejnym urządzeniem które jest rozważane do likwidacji barier architektonicznych jest schodołaz. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy gdy w bloku są bardzo wąskie schody. Osoba niepełnosprawna mieszka wysoko na przykład na czwartym piętrze, a osobą zajmuje się na stałe opiekun. Najczęściej w blokach administracje budynków nie godzą się na montaż czegokolwiek na schodach, które są wąskie. Natomiast jeżeli mamy pod ręką opiekuna, który może nas bezpiecznie zwieść po tych schodach, schodołaz jest dosyć dobrym rozwiązaniem. W przypadku schodów zabiegowych czy też takich które są dosyć strome, takie rozwiązanie się nie sprawdzi, ponieważ urządzenia mają swoje ograniczenia. 

 

A może mały podnośnik pionowy, lub domowa winda?

 

W przypadku podnośników czy wind urządzenia te są stosowane najczęściej przy balkonie, czy przy tarasie w budynku. Tak więc jeżeli mamy do pokonania jedną kondygnację, czyli taki wysoki parter czy piętro możemy sobie zamontować taki podnośnik pionowy. Taki podnośnik ma dosyć duży udźwig. Porusza się góra-dół do wysokości 3 metrów np. podnośnik KaliB z naszej oferty.

 

Ostatnią grupą produktów są windy pionowe np. windy Stiltz. Poruszają się one w pionie nawet do wysokości 4 metrów. Są to niestety urządzenia drogie i nie zawsze można je zamontować. 

 

Generalnie zatem mamy cztery grupy produktów do likwidacji barier architektonicznych związanych ze schodami. Są to platformy schodowe, krzesła schodowe, schodołazy i podnośniki pionowe. Każda z tych grup charakteryzuje się innym rozwiązaniem technicznych, są inne poziomy cenowe. Krzesło schodowe jest najtańszym rozwiązaniem. Można je kupić już od 10 tys złotych  górę. Schodołazy w cenie od 17 tys w górę. Używane krzesła i schodołazy są zdecydowanie tańsze. Platformy schodowe i podnośniki pionowe są dużo droższym rozwiązaniem. 

 

A co z dofinansowaniem z PFRON?

 

Jeżeli ktoś ma grupę inwalidzką to wówczas można starać się otrzymać dofinansowanie na takie urządzenie. Jeżeli montaż robimy w miejscu publicznym typu blok zawsze musimy mieć zgodę administracji na taki montaż. W domu prywatnym montaż też można wykonać beż żadnej zgody. My jako firma przygotowujemy kosztorys, a wniosek o dofinansowanie składa się już samodzielnie. Dofinansowanie najczęściej otrzymuje się na poziomie 60 do 80 procent.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o różnicach pomiędzy urządzeniami do transportu osób starszych i niepełnosprawnych? Skontaktuj się z naszym ekspertem!

 

Zadzwoń, aby zapytać o szczegóły: +48 606 686 002,

+48 692 44 94 74 i +48 698 132 056

lub wyślij wiadomość na adres: info@windy-schodowe.pl.

 

Zapraszamy do kontaktu!

 

Windy Schodowe

www.windy-schodowe.pl

 

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!