Nowoczesne technologie w opiece nad seniorami - relacja z konferencji

Nowoczesne technologie w opiece nad seniorami - relacja z konferencji
Drukuj Skomentuj

Konferencja "Nowoczesne technologie w opiece nad seniorami" odbyła się 28 lutego 2019 roku w Warszawie w hotelu SANGATE. Była to V edycja tego wydarzenia. I nie ostatnia!

 

Pierwszy wykład rozpoczał się o godzienie 9:20. Poprowadziła go dr n. med. Elżbieta Kozak-Szkopek - specjalista chorób wewnętrznych i geriatrii z Klinika geriatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  Tematem prelekcji była: "Organizacja opieki geriatrycznej w Polsce".

 

Pani Doktor Kozak-Szkopek wprowadziła uczestników konferencji w tematykę spotkania pokazując na wykresach konkretne dane. Opowiedziała o tym, że rozwój geriatrii jest pożądany zarówno ze względów demograficznych, jak i ekonomicznych. Ułatwienie osobom starszym dostępu do ambulatoryjnych i stacjonarnych placówek geriatrycznych oraz stosowanie całościowej oceny geriatrycznej pozwala na zapewnienie pacjentom lepszej opieki zdrowotnej i tworzy warunki do bardziej racjonalnego wykorzystania środków. Konieczne jest wypracowanie współdziałania opieki zdrowotnej i opieki społecznej celem zapewnienia świadczeń opiekuńczych i pielęgnacyjnych w miejscu zamieszkania. Doktor zaznaczała, że populacja osób starszych powinna być objęta programami zdrowotnymi mającymi na celu wczesne wykrywanie wielkich problemów geriatrycznych.

 

 

Kolejne trzy wykłady należały do Partnerów wydarzenia. Pierwszy z nich poprowadził Adam Bazela, prezes zarządu 4Family Group. Pan Adam przedstawił praktyczne urządzenie do diagnozowania prawdopodobieństwa upadku u osób starszych. Podczas przerw pomiędzy wystąpieniami uczestnicy mieli okazję na własnej skórze przetestować urządzenie i sprawdzić swoją motorykę.

 

Drugi wykład poprowadził Prezes Zarządu NaszSenior.pl – Andrzej Bochacz. Pan Andrzej to z wykształcenia informatyk, a prywatnie pasjonat artysta z powołania. Jego pasją są witraże. Podczas swojej prelekcji opowiedział o tym, jak seniorzy pomagają seniorom za pomocą SilverCRS Grupy. Podczas swojego wystąpienia omówione zostały problemy i potrzeby seniorów. Rozważaliśmy co jest korzystaniejsze – domy opieki czy własne mieszkanie.

 

 

Trzeci wykład Partnera konferencji poprowadził mgr inż. Jarosław Bochyński - Kierownik Działu Obsługi w firmie Revita. Pan Jarosław podczas swojej prelekcji przedstawił korzyści płynące z doboru odpowiedniego materaca medycznego. W trakcie wystąpienia odbył się praktyczny warsztat: "Dobór materaca medycznego wg RPO lub stopnia odleżyny, prawidłowe pozycjonowanie pacjenta leżącego".

 

Następnie dr n. med. Elżbieta Kozak-Szkopek - specjalista chorób wewnętrznych i geriatrii z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas swojej drugiej prelekcji opowiedziała o zaburzeniach poznawczych w ocenie geriatrycznej. Omówiła badania kliniczne IONIS (Indoor and Outdoor NITICSplus Solution for Dementia Challenges), który realizowany jest w Polsce przez Klinikę Geriatrii WUM oraz Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej. Zaburzenia poznawcze są jednym z wielkich problemów geriatrycznych, ich występowanie narasta z wiekiem. Wielokierunkowe postępowanie diagnostyczne pozwala na podjęcie działań terapeutycznych. Potrzeby osób z chorobami otępiennymi i ich opiekunów zmuszają i inspirują do rozwiązań, poprawiających jakość ich życia.

 

O tym jak częstym zjawiskiem jest przemoc wobec starszych opowiedziała Prezes zarządu i założycielka Fundacji Projekt Starsi – Magdalena Rutkiewicz. Podczas prelekcji poruszone zostały najważniejsze aspekty, czyli definicja i skala zjawiska. Pani Magdalena opowiedziała przykład z autopsji, który dotyczył podopiecznej Fundacji. Podopieczna została okradziona przez opiekunkę, która zagroziła, że nie odda skradzionych pieniędzy. Podopieczna była w pełni świadoma, jednak nie była w stanie poruszać się. Sprawą zajęła się Fundacja, która doprowadziła sprawę do końca. Oczywiście z sukcesem.

 

 

Ostatnią sesję merytoryczną podczas konferencji rozpoczął Pan Adam Szponka, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu. Pan Adam opowiedział o  pierwszych doświadczeniach z tworzenia regionalnego systemu usług teleopiekuńczych. Rynek usług teleopiekuńczych w ostatnich latach mocno się zmienia. Jest to wynikiem uruchomienia pokaźnych środków finansowych na rozwój cyfrowych usług opiekuńczych. Pilotaż w tym zakresie został przeprowadzony również w województwie Kujawsko-Pomorskim, z którego pochodzi prelegent. A o wnioskach i kolejnych etapach wdrożenia mogliśmy posłuchać podczas prelekcji.

 

Kolejna prelekcja należała do Pani Magdaleny Petryniak, która jest Wiceprezesem Stowarzyszenia Manko. Pani Magdalena opowiedziała jak Stowarzyszenie aktywizuje seniorów. Całą swoją prezentację okrasiła mnóstwem zdjęć z przedsięwzięć, które realizują jako Stowarzyszenie Manko.

 

Na zakończenie konferencji głos zabrał Paweł Kaźmierczyk - Associate, Life Sciences Practice Domański Zakrzewski Palinka sp.k.
Mecenas Kaźmierczyk objaśnił aspekt recept. Nawiązał do zmian, które weszły i wchodzić będą dalej w życie – a mianowicie chodzi o możliwość wykupienia recepty bez wychodzenia z domu. Jest to innowacyjność w opiece nad seniorami, która z pewnością ułatwi życie nie tylko seniorom ale i ich opiekunom.

 

Zmiany prawne z zakresu e-zdrowia, które miały miejsce w ubiegłym roku, nadążają za innowacjami i umożliwiają wykorzystanie ich potencjału. Dzięki teleopiece senior może pozostawać pod ciągłym nadzorem lekarza, a w razie potrzeby, bez wychodzenia z domu, połączyć się z nim przez Internet.

 

 

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko uczestników, ale także firm biorących w niej udział. Wystawcami i Partnerami wydarzenia były firmy: NaszSenior.pl, ABB, GESPAR sp.j., Metalowiec sp. z o.o., REVITA, SCHILLER Poland Sp. z o.o., OVER Clean, HELITE, Wellgra, Klaromed.


Najbliższe wydarzenie skierowane do branży medycznej to: Technologie w medycynie, które odbędą się 21 marca. Serdecznie wszystkich z Państwa zapraszamy do udziału!

 

 

Źródło: materiały prasowe   

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe