O radzeniu sobie z lękiem. Pomoc dla pracownika

O radzeniu sobie z lękiem. Pomoc dla pracownika
Drukuj Skomentuj

Żyjemy w okresie wzmożonego napięcia i drastycznych zmian otaczającego nas świata. Wszyscy będziemy doświadczać negatywnych emocji. Jak sobie z tym radzić? Jak przeciwdziałać swoim lękom?

Poza możliwością zachorowania, a nawet śmierci grożą nam izolacja, nadchodząca szybkimi krokami recesja, widmo bankructwa. Na pytanie, czy się bać, odpowiedź jest jednoznaczna: są powody, by odczuwać strach. 

 

Niektórzy okażą się bardziej odporni – nawet na to, co najbardziej podstępne, czyli długotrwałość stresogennej sytuacji. Oni będą sobie radzili lepiej, ponieważ mają choćby swoje wewnętrzne zasoby „odporności” – tj. silniejszą konstrukcję psychiczną, zbawienne poczucie humoru albo otaczają ich struktury wsparcia: rodzina i sieci koleżeńskie. Do zasobów sytuacyjnych należą takie czynniki jak np.: poczucie celu (misji), zaangażowanie w celową aktywność, świadomość bycia w konkretny sposób komuś potrzebnym. Niektórzy są jednak tych zasobów pozbawieni i bardziej podatni na negatywne emocje.

 

Wiedza przynosi siłę

 

Psychologowie podkreślają związek lęku z poczuciem bezradności (bezradność poznawcza). Różnie można z nią sobie radzić. Jedni w ten sposób, że zdobywają obiektywną wiedzę, inni zaś ulegają mitom, które magicznie objaśniają im rzeczywistość. Musimy uważać, by w razie pogorszenia się sytuacji nie uwierzyć w te mity. Niestety w internecie zaroiło się od fake newsów i absurdalnych koncepcji (np. wirus został celowo przemycony do Chin, by wywołać ogólnoświatowy kryzys, na wirusa pomocne jest ssanie czosnku, maseczki pogarszają sprawę, bo zatrzymują wirusa w sąsiedztwie ust, wirusa przenoszą zwierzęta domowe itd.). Jak długo ulegamy fałszywym, niesprawdzonym informacjom, tak długo odbieramy sobie szansę, by dzięki solidnej wiedzy zbudować narzędzia przeciwdziałania lękowi.

 

Czytaj więcej: Zofia Grudzińska, O radzeniu sobie z lękiem, „Dom Pomocy Społecznej. Magazyn Dyrektora”, Oficyna MM Wydawnictwo Prawnicze, wydanie 05–06/2020*.

 

Wprowadziliśmy możliwość zakupu pojedynczych numerów naszego czasopisma. Mogą Państwo nabyć je w naszym sklepie.

 

Wybrane e-wydanie „Dom Pomocy Społecznej. Magazyn Dyrektora”

 

 

 

Źródło: materiały prasowe.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!