Obniżenie stawki PIT dla emerytów i rencistów

Obniżenie stawki PIT dla emerytów i rencistów
Drukuj Skomentuj

„Wychodząc naprzeciw głosom i opiniom podatników oraz ekspertów, proponujemy zmiany w systemie podatkowym” – poinformował rząd. Jak więc będzie przedstawiać się sytuacja emerytów i rencistów po wprowadzeniu obniżeniu stawki PIT? Odpowiadamy.

Odpowiedzialna polityka budżetowa – niskie podatki


„Proponowane zmiany są odpowiedzią na sygnały płynące od podatników, w tym przedsiębiorców oraz ekspertów. Chcemy zapewnić większą przewidywalność rozliczeń podatkowych i kolejny raz obniżyć podatki” – mówi wiceminister finansów Artur Soboń, cytowany przez gov.pl.

 

Sprawdź również: Chcesz mieć więcej pensjonariuszy? Zadbaj o aktualny cennik

 

„Zachęcam wszystkich doaktywnego udziału w konsultacjach. Zależy nam na tym, by ostateczny kształt przepisów został wypracowany w porozumieniu ze stroną społeczną, w tym z organizacjami pracodawców, związkami zawodowymi, księgowymi i doradcami podatkowymi” – dodaje.


Obniżenie stawki PIT dla emerytów i rencistów – co trzeba wiedzieć?
Ministerstwo Finansów zaproponowało obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. w progu podatkowym 120 tys. zł. Niższa stawka oznacza obniżenie podatku o 29,4%, czyli prawie o 1/3.


Rozwiązanie dotyczy podatników na skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców, przedsiębiorców. W sumie – 25 mln podatników.


Na podstawie rozwiązań sprzed 2022 r. PIT nie płaciłoby niemal 6,7 mln podatników. Po zmianach podatku nie będzie płacić ponad dwa razy więcej osób, bo aż prawie 15,2 mln podatników.

 

Kiedy obniżenie stawki PIT wejdzie w życie?


Jak czytamy na stronie rządowej, konsultacje w sprawie nowych przepisów potrwają od 24 marca do 2 kwietnia 2022 r. Projekt będzie konsultowany m.in. z Radą Dialogu Społecznego, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce, Krajową Izbą Doradców Podatkowych, przedstawicielami przedsiębiorców w tym m.in. Rzecznikiem MŚP.
Planowane wejście w życie rozwiązań to 1 lipca 2022 r.Źródło: gov.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!