Obustronny niedosłuch - dlaczego warto nosić dwa aparaty słuchowe?

Obustronny niedosłuch - dlaczego warto nosić dwa aparaty słuchowe?
Drukuj Skomentuj

 

Osoby, które mają problem z obustronnym niedosłuchem, wbrew zaleceniom lekarzy, nie chcą nosić dwóch aparatów słuchowych jednocześnie. Swoją decyzję motywują tym, że wstydzą się nosić dwa aparaty jednocześnie i jest do dla nich bardzo niewygodne. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego warto nosić dwa aparaty słuchowe przy obustronnym niedosłuchu.

Dwa aparaty słuchowe dla osób z obustronnym niedosłuchem


Jak informują lekarze, noszenie dwóch aparatów słuchowych zwiększa komfort podczas codziennych czynności. Obuuszna korekcja ubytku słuchu pomaga odpowiednio wyodrębnić daną rozmowę z hałasu stworzonego przez otoczenie. Zwyczajne rozmowy, oglądanie telewizji czy słuchanie muzyki stają się wyraźnie przyjemniejsze. Obustronne słyszenie jest też bardzo ważne dla bezpieczeństwa. Mózg wykorzystuje dźwięki pochodzące z obu uszu dla poczucia przestrzeni. Kiedy dźwięki docierają do nas na równym poziomie, możemy szybciej zlokalizować ich źródło, np. nadjeżdżający samochód.

 

Czytaj również: Domowe sposoby na opuchnięte nogi u seniora


Kolejną zaletą jest z pewnością odpowiednia ochrona mózgu przed pojawieniem się deprywacji słuchowej, która może prowadzić do zaniknięcia zdolności rozróżniania poszczególnych dźwięków. Wówczas pacjenci stają się coraz bardziej pewni siebie.

 

Sprawdź także: Koronawirus - jak pielęgnować dłonie po dezynfekcji?


Warto zatem zdecydować się na dwa aparaty słuchowe. Nie chodzi tu już tylko o poprawę komfortu, ale również zadbanie o swoje zdrowie i niedopuszczenie do pogłębiania się wady słuchu. Seniorzy nie powinni motywować się w tej kwestii wstydem, a chęcią poprawy jakości życia i swojego zdrowia. 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!