Ochrona osób z grupy największego ryzyka

Ochrona osób z grupy największego ryzyka
Drukuj Skomentuj

W domach pomocy społecznej przebywają osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, potrzebujące wsparcia w zaspokajaniu podstawowych potrzeb. Sprawą najwyższej wagi i zainteresowania rządzących powinny być wszystkie działania, które zapobiegną wystąpieniu zakażenia koronowirusem w tych miejscach.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w większości zapomina o rozwiązaniach, które pomogłyby domom pomocy społecznej. Placówki te mierzą się obecnie z niezwykle trudną sytuacją i wciąż słyszy się o kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem u pracowników i mieszkańców.

 

Najbardziej narażeni

 

Ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusowej, która może skończyć się nawet śmiercią, wzrasta wprost proporcjonalnie do wieku. Średni wiek pacjentów z chorobą COVID-19, u których rozwinął się zespół ostrej niewydolności oddechowej – poważna duszność wymagająca użycia respiratora – oszacowano na 61 lat.

 

Już w styczniu dochodziły do nas informacje z Chin, że mediana przedziału wiekowego dla ofiar śmiertelnych epidemii to 75 lat. Choć ogólny wskaźnik śmiertelności z powodu choroby wywołanej koronawirusem wynosi w tej chwili 3,4 proc., w przypadku seniorów jest znacznie większy. U osób powyżej 80. roku życia sięga niemal 15 proc. Bardzo wiele będzie zależało od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w Polsce i konieczności sięgnięcia organów państwa do nadzwyczajnych środków.

 

Trzeba mieć na uwadze, że starsze osoby są najbardziej narażone na powikłania związane z COVID-19, większa jest też śmiertelność w przypadku osób obciążonych chorobami współistniejącymi. Mieszkańcy DPS-u potrzebują dodatkowych środków opieki i ochrony, w czasie epidemii te potrzeby stały się jeszcze większe. Wniosek? Niewątpliwie trzeba zrobić jeszcze więcej, by skutecznie chronić osoby przebywające w domach pomocy społecznej.

 

Czytaj więcej: Marzena Pytlarz, Ochrona osób z grupy największego ryzyka. „Dom Pomocy Społecznej. Magazyn Dyrektora”, Oficyna MM Wydawnictwo Prawnicze, wydanie 05–06/2020*.

 

Wprowadziliśmy możliwość zakupu pojedynczych numerów naszego czasopisma. Mogą Państwo nabyć je w naszym sklepie.

 

Wybrane e-wydanie „Dom Pomocy Społecznej. Magazyn Dyrektora”

 

Źdródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!