Ochrona przed upadkiem osób starszych

Ochrona przed upadkiem osób starszych
Drukuj Skomentuj

Każdy upadek dla osoby po 65 roku życia może mieć poważne konsekwencje. Często prowadzi do złamań wymagających długiej i męczącej rekonwalescencji. Dlatego też wiedza o tym jak ochronić się przed upadkiem jest ważna nie tylko dla osób starszych, ale również ich opiekunów.

Za upadek odpowiadają najczęściej: utrata równowagi, zaburzenia widzenia, słabe mięśnie a nawet działanie niektórych leków. Nieodpowiednio przygotowane mieszkanie także może być zagrożeniem dla osób w podeszłym wieku. Z tego też względu należy zminimalizować niebezpieczeństwo. Konieczne są więc odpowiednie reakcje na opisane poniżej czynniki ryzyka.

Zobacz jak zachować sprawność mimo podeszłego wieku, wejdź: Aktywność fizyczna po 50.

Po pierwsze bardzo częstym powodem zaburzeń równowagi są schorzenia laryngologiczne. Mogą one powodować gwałtowne zawroty głowy, nudności a także wymioty. Tego typu zaburzenia wymagają leczenia antybiotykami bądź steroidami, a czasem konieczna jest również rehabilitacja. Kolejną przyczyną utraty stabilności są wędrujące kamyczki błędnikowe. Powodują one zaburzenia równowagi podczas szybkiego wstawania z łóżka czy nagłej zmianie pozycji. Dolegliwość leczy się farmaceutykami, ale czasem konieczny jest zabieg operacyjny.

Niestety, niektóre leki także mogą być przyczyną upadków. Szczególnie niebezpieczne są farmaceutyki działające uspokajająco i przeciwdepresyjnie, gdyż powodują senność i dezorientację. Dotyczy to także popularnych w okresie jesienno-zimowym leków na przeziębienie i grypę!

Suplementy diety też mogą niekorzystanie wpływać na zdrowie! Dowiedz się więcej, zobacz: Czy suplementy wapnia szkodzą?

Nieodpowiednie używanie laski  także może być przyczyną poważnych upadków! Tego typu sprzętu nie można pożyczać. Laska powinna być odpowiednio dopasowana do potrzeb danego pacjenta. Jeśli nie wiemy w jaki sposób wybrać najlepszy sprzęt, poprośmy o radę fizjoterapeutę, który nauczy też jak z niego korzystać.

Zła dieta dla seniora stanowi także jeden z poważnych czynników zwiększających prawdopodobieństwo upadku. Ryzyko obniży jadłospis zawierający wszelkie składniki  potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród nich bardzo ważną rolę odgrywa witamina D, która według badań naukowców umożliwia łatwiejsze utrzymanie się na nogach.

Dowiedz się więcej o znaczeniu witaminy D dla zdrowia, wejdź: Witamina D i jej zdrowotne właściwości

Naukowcy odkryli, że sam strach przed upadkiem zwiększa możliwość jego faktycznego nastąpienia. Okazało się, że zarówno rzeczywiste ryzyko upadku jak i prognozowane przez samych pacjentów, w sposób niezależny miało wpływ na prawdopodobieństwo przewrócenia się.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe