Od 1 lipca w życie wchodzi nowa lista refundowanych leków dla osób 65+

Od 1 lipca w życie wchodzi nowa lista refundowanych leków dla osób 65+
Drukuj Skomentuj

Nowa lista leków refundowanych, która wejdzie w życie już 1 lipca zawiera szczepionki przeciw grypie oraz leki na schizofrenię. Takie obwieszczenie przyniesie wiele korzyści dla osób powyżej 65 roku życia.

Seniorzy w wieku 65+ będa mieli możliwość zakupu szczepionki przeciwko grypie z 50-procentową odpłatnością. Zapłacą oni nieco ponad 22 złote. Wiceminister zdrowia - Marcin Czech wyjaśniał, że osoby starsze są szczególnie narażone na powikłania pogrypowe, które mogą być bardzo groźne. U seniorów chorujących na grypę, sześciokrotnie wzrasta ryzyko zawału i udaru mózgu. Co roku w wyniku tej choroby oraz jej powikłań umiera około 6 tys. osób.

 

Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak podkreślał, że decyzja o refundacji szczepionek przeciw grypie dla seniorów to krok w dobrym kierunku. Specjalista przyznał, że lepiej zapobiegać grypie i jej powikłaniom, niż je leczyć. Wyraził też nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia obejmie refundacją również inne grupy wiekowe.

 

Wiceminister Czech poinformował, że do refundacji aptecznej zostanie wprowadzona substancja czynna - palmitynian paliperidonu, wykorzystywana do leczenia schizofrenii u dorosłych. Czech wskazał, że środek ten będzie przeznaczony dla pacjentów w przypadku nawrotu objawów psychotycznych w wyniku udokumentowanego braku współpracy chorego. Osoby w takim stanie nie chcą wtedy przyjmować leków. Palmitynian paliperidonu wystarczy podawać raz na trzy miesiące.

 

Jak podaje wiceminister - nowa lista refundowanych leków nie została jeszcze zamknięta. 

 

źródło: www.kurierlubelski.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe