Odwiedziny w szpitalu - nowe rekomendacje

Odwiedziny w szpitalu - nowe rekomendacje
Drukuj Skomentuj

Podczas trudnej sytuacji w czasie pandemii koronawirusa wiele szpitali w całej Polsce ograniczało odwiedziny u pacjentów. Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny na początku wrześnai przygotowali rekomendacje w sprawie odwiedzin w szpitalach. Dokument określa różne zasady odwiedzin u dorosłych pacjentów w zależności od tego, czy są oni zaszczepieni przeciw COVID-19, czy nie.

7 września opracowano rekomendacje dotyczące odwiedzin w szpitalach  w związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień, w tym zaszczepieniem znaczącej części osób z grup ryzyka poważnych skutków zachorowania na COVID-19.

 

Czytaj także: Okres ochrony przed emeryturą - co trzeba wiedzieć?

 

Odwiedziny w szpitalu – rekomendacje


rekomenduje się umożliwienie odwiedzin przez osoby zaszczepione lub osoby niezaszczepione, które mają negatywny wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 lub przebyły zakażenie, jeżeli dorosły pacjent jest zaszczepiony przeciw COVID-19 lub przebył zakażenie wirusem SARS-CoV-2. We wszystkich przypadkach odwiedziny mogą odbywać się jedynie przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.


Pacjentów zaszczepionych mogą odwiedzić również osoby niezaszczepione, które nie uzyskały negatywnego wyniku testu oraz nie przebyły zakażenia. W takim przypadku konieczne jest zachowanie wzmożonego reżimu sanitarnego.


Rekomendacje dotyczące odwiedzin w szpitalach określają również warunki odwiedzin u pacjentów, którzy nie są zaszczepieni przeciw COVID-19, nie przebyli zakażenia oraz nie mają negatywnego wyniku testu. Pacjent może być odwiedzany jedynie przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego przez osoby zaszczepione przeciw COVID-19, mające negatywny wynik testu lub takie, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

 

Sprawdź również: MojeIKP dla bliskich - przydatna aplikacja, którą musisz mieć


Nowe zapisy nie rekomendują odwiedzania niezaszczepionego pacjenta przez osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, niemające negatywnego wyniku testu i takie, które nie przebyły zakażenia. Wyjątkiem są sytuacje szczególne, które powinny być określone przez kierownika podmiotu leczniczego (np. w przypadku wizyt pożegnalnych).


Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!