Ogólnopolskie wsparcie seniorów w trakcie pandemii koronawirusa

Ogólnopolskie wsparcie seniorów w trakcie pandemii koronawirusa
Drukuj Skomentuj

Chyba nikt nie przypuszczał, że wirus z Wuhan może poważnie zaszkodzić społeczeństwu europejskiemu. Wirus niespodziewanie szybko rozwinął się w naszym kraju, zagrażając w szczególności seniorom. Jednak dzięki niespotykanej determinacji polskiego społeczeństwa, na pomoc ruszyło wiele osób z całego kraju, wspierając seniorów nie tylko w zrobieniu zakupów, ale także wykupieniu leków czy wyjściu z pupilem na spacer. Do pomocy dołączyło wiele prywatnych osób oraz część samorządów.

Jedną z pierwszych akcji pomocy seniorom było anonimowe ogłoszenie pomocy w zakupach oraz wykupieniu leków z apteki. Zdjęcie ogłoszenia zostało zamieszczone przez Pana Sławka Matczaka na Twitterze, obiegając niemal wszystkie ogólnokrajowe media w Polsce. Więcej o ogłoszeniu: Młodzi pomagają seniorom w trakcie pandemii koronawirusa.To ogłoszenie rozczula!

 

Lawinowa pomoc

 

Wtedy jeszcze nikt się nie spodziewał, że ogłoszenie te zadziała efektem kuli śnieżnej. Pomimo panującego w społeczeństwie strachu, lokalne społeczności zaczęły tworzyć własne ośrodki pomocy seniorom, ponieważ to oni są najbardziej narażeni na zarażenie koronawirusem. Obecnie harcerze, Caritas oraz setki innych ludzi o dobrym sercu, pomagają seniorom podczas pandemii SARS-CoV-2.

 

Harcerski duch

 

Lubelscy harcerze wspierają osoby starsze oraz samotne robiąc im zakupy. Ponadto, harcerze-studenci medycyny zgłosili się do obsługi linii telefonicznych w powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych. 

Osoby potrzebujące pomocy proszone są o zgłaszanie się do harcerzy pod numerem telefonu: 519 376 551.

Pomoc oferują także wolonatriusze Lubelskiej Caritas.

 

Facebook'owa społeczność

 

Z kolei na Facebook’u powstała grupa pod nazwą Widzialna ręka (nazwa_miejscowości), której to wolontariusze pomagają osobom potrzebującym. Jest to ogólnopolska inicjatywa, zrzeszająca już wiele miast takich jak Toruń, Elbląg, Szczecin,  Poznań czy Warszawa. Sposób działania jest bardzo prosty: osoba pisze ogłoszenie gdzie może pomóc i w jaki sposób i czeka na odzew osoby chętnej.


Grupa rozwiesza również kartki, które zostały stworzone z myślą o osobach starszych potrzebujących pomocy, a nie posiadających dostępu do Facebook’a.  Jak powiedziała założycielka oddziału w Lublinie, chętnych do pomocy jest o wiele więcej, niż potrzebujących. 

 

Działania samorządowe

 

Poznań natomiast uruchomił działania samorządowe, dzięki którym powstała specjalna infolinia dla najstarszych mieszkańców tego miasta. Także osoby mieszkające samotnie,  z osobą z niepełnosprawnością oraz niesamodzielnością mogą skorzystać z pomocy. Dzwoniąc na infolinię, Poznaniacy mogą poprosić o zrobienie zakupów bądź wykupienie leków

Infolinia (61 646 33 44) pracuje w dni powszednie, między godziną 7.30 a 20. Limit finansowy takich zakupów to 200 zł.

Każdy korzystający z infolinii ma prawo do dwukrotnej pomocy w tygodniu. Zamówienie seniora będzie weryfikowane otrzymanym przez niego kodem. Wolontariusz będzie legitymował się specjalnym identyfikatorem. 

 

Organizacje non profit

 

Także wiele organizacji non profit w całej Polsce, bierze udział w pomocy najsłabszym. Pomocną dłoń wyciągnęło również Muzeum Powstania Warszawskiego, informując powstańców na temat pandemii. Akcja „zadzwoń do dziadka” ma na celu uruchomienie zdalnych dyżurów telefonicznych, dostarczających wiadomości powstańcom na temat aktualnych zaleceń oraz prośbę o pozostaniu w domu na czas kwarantanny. 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!