Ogród w maju. Jak dbać i co sadzić?

Ogród w maju. Jak dbać i co sadzić?
Drukuj Skomentuj

Ogród w maju wymaga od wszystkich sadowników i ogrodników  intensywnego okresu pracy. W maju seniorzy nie tylko wysiewają wiele warzyw, ale także pielęgnują drzewa oraz krzewy. Między 12 a 14 maja to czas na przymrozki, o czym koniecznie należy pamiętać przed wysadzeniem wielu roślin do gruntu.

 

Co sadzimy?

 

Sadziemy przede wszystkim drzewka i krzewy, zwłaszcza te, które były wcześniej hodowane były donicach, np. podczas zimowania w piwnicach i oranżeriach. Przed przesadzeniem do gruntu należy je dobrze podlać. Maj to także czas na posadzenie krzewów iglastych oraz kwitnących: magnolii, rododendronów i azalii.

 


Pielęgnacja

 

Drzewa owocowe pod koniec maja należy pozbawić pierwszych zawiązków owoców. Usuwamy chore, uszkodzone i te z plamami.

 

W tym czasie także należy również podsypać korą drzewka i krzewy kwitnące np.: bzy, wrzosy, róże, magnolie i rododendrony. Bzom należy przyciąć gałęzie z przekwitniętymi kwiatostanami.

 

Klomby i rabatki powinniśmy odchwaszczać, spulchniając ziemię motyką. W czasie pierwszych majowych dni warto także oddzielić byliny kwitnące, przesadzając i wsadzając je w nowe miejsca. Wśród nich mogą znaleźć się: łubin, ostróżki, dzwonki dalmatyńskie, a nawet sadzonki słonecznika.

 

Sprawdź również: Najpiękniejsze kwiaty na balkon wiosnąCo wysiewamy?

 

W pierwszej dekadzie miesiąca siejemy groszek pachnący, nagietka, ostróżkę, słoneczniki, nasturcję oraz maciejkę. Pod koniec miesiąca należy siać rośliny dwuletnie, czyli: goździki, malwę, bratki, naparstnicę, tunbergie oraz cynie. Po tzw. "ogrodnikach", które przypadają po imieninach Zofii, warto wsadzić do gruntu także delikatne zioła, np. bazylię.


Sprawdź także: Co warto pić przed snem?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!