Około 400 seniorów ma zostać objętych teleopieką w warmińsko-mazurskim

Około 400 seniorów ma zostać objętych teleopieką w warmińsko-mazurskim
Drukuj Skomentuj

Około 400 starszych i samotnie mieszkających osób z Warmii i Mazur zostanie objętych systemem całodobowej teleopieki. Na realizację programu w 20 gminach, samorząd województwa przeznaczył ponad 140 tys. zł dofinansowania.

W tym roku system teleopieki ma funkcjonować w gminie: Bartoszyce, Braniewo, Pasłęk, Ełk, Gołdap, Iława, Orneta, Mrągowo, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Biskupiec, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Elbląg, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Gietrzwałd i Morąg.

 

Każda z gmin dostanie ok. 7,4 tys. zł, co umożliwi im objęcie bezpłatną teleopieką maksymalnie 20 potrzebujących w wieku powyżej 60 lat. Pacjenci zakwalifikują się do programu dzięki gminnym ośrodkom pomocy społecznej. Otrzymają oni terminal telefoniczny oraz jedną z trzech rzeczy - brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS, dzięki któremu będzie można wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia.

 

Naciśnięcie klawisza SOS spowoduje natychmiastowe uruchomienie połączenia z całodobowym centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji. Urządzenie wyposażone zostało także w funkcję przypominania o przyjęciu leków.

 

Osoby korzystające z teleopieki mogą liczyć na pomoc nie tylko w razie wypadku, ale również zasłabnięcia, pożaru, czy włamania. Dodatkowo, uzyskają także wsparcie psychologiczne, medyczne, prawne oraz informacje o dyżurach szpitali i całodobowych aptek.

 

Warto wspmnieć, że system teleopieki od dawna funkcjonuje w wielu krajach zachodniej Europy. Przykładem może być Szwecja, gdzie program fiansowany jest z budżetu państwa.

 

źródło: www.rynekseniora.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe