Opieka koordynowana dostosowana do coraz dłuższego życia

Opieka koordynowana dostosowana do coraz dłuższego życia
Drukuj Skomentuj

Zdaniem ekspertów, opieka koordynowana, która jest już obecna w polskiej służbie zdrowia, stanowi dobre rozwiązanie dla starzejącego się społeczeństwa. Tak orzekli specjaliści podczas 22. Kongresu Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia „Innowacyjna ochrona zdrowia”, który odbył się 4 kwietnia 2017 roku w Katowicach.

Koordynowanie ochrony zdrowia jest tematem kompleksowym, który wymaga tak naprawdę wielu lat nauki i badań. W Polsce możemy mówić dopiero o pierwszym etapie rozwoju tego zagadnienia. Jak wskazał prezes Polskiej Federacji Szpitali Jarosław Fedorowski - Celem tego systemu jest utrzymywanie obywateli w zdrowiu, w miarę możliwości poza szpitalem.

 

Prezes firmy Kamsoft Zygmunt Kamiński stwierdził, że najdroższą formą opieki nad chorym jest leczenie szpitalne. Aby zmienić tę sytuację, musielibyśmy rozważyć opiekę na poziomie medycyny rodzinnej i apteki. We wspomnianym systemie koordynowanej opieki należy zatem utworzyć system 'zachęt' w postaci na przykład wirtualnych pieniędzy, które pozyskiwane będą m.in. z umówienia wizyty przez Internet, przybycia w oznaczonym terminie, czy zgłoszenia się na badania profilaktyczne. Środki oczywiście byłyby odbierane w przypadku niezgłoszenia się na wizytę.

 

Eksperci zwrócili uwagę również na fakt, że współcześni pacjenci cierpią zwykle z powodu choroby przez okres nawet kilkudziesięcu lat, dlatego tak ważne jest wspieranie ich w organizowaniu procesu leczenia.  

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe