Opieka krótkoterminowa dla seniora - co trzeba wiedzieć?

Opieka krótkoterminowa dla seniora - co trzeba wiedzieć?
Drukuj Skomentuj

Opieka krótkoterminowa to rodzaj wsparcia dla rodzin, które decydują się na samodzielną opiekę nad seniorem. Nie należy ukrywać, że jest to zadanie bardzo trudne i wymagające, a opiekunowi należy się czasem trochę czasu dla siebie na odpoczynek. Warto więc wówczas zdecydować się na pomoc w postaci opieki krótkoterminowej. Czym jest opieka krótkoterminowa i jak uzyskać wsparcie? Podpowiadamy.

Krótkoterminowa opieka dla seniora


Domy opieki przygotowały specjalną ofertę dla rodzin, które nie chcą oddawać swoich najbliższych pod całodobową opiekę. Jednak ta forma pozwala im na odpoczynek, wyjście z domu i załatwienie własnych spraw wtedy, gdy senior musi być pod stałą opieką i sam nie potrafi o siebie zadbać pod nieobecność opiekuna.  O długości takiej opieki decyduje sam opiekun.

 

Sprawdź również: ZOL i ZPO - dla kogo?


Forma tej pomocy jest w ofercie wielu domów opieki. Opiekun, który się na nią zdecyduje, wie, że jego najbliższy trafia pod opiekę wykwalifikowanego, profesjonalnego personelu medycznego. Wówczas prowadzona jest aktywizacja seniora, spędzany jest z nim czas, ale też jest to szansa na skorzystanie z profesjonalnej opieki medycznej, konsultacji, czy zabiegów. Podczas krótkoterminowego pobytu senior może również spotkać się z innymi mieszkańcami placówki i nawiązywać nowe znajomości.

 

Pobyt adaptacyjny w domu seniora

 

Krótkoterminowy pobyt w domu opieki może być również traktowany jako czas adaptacji, gdy rodzina planuje oddać seniora pod opiekę do danego domu. Wówczas to doskonała okazja, by zapoznać się z panującymi tam zasadami, poznanie personelu i ludzi, ułatwiający podjęcie decyzji o dłuższym pobycie.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!