Opieka nad osobą starszą - jak legalnie zatrudnić cudzoziemca?
W Polsce z dnia na dzień pojawia się coraz więcej cudzoziemców. Zatrudnienie np. uchodźców z Ukrainy może być dla nich ogromną szansą. Jak udzielić uchodźcom takiej pomocy? Jak zatrudnić cudzoziemca do opieki nad osobą starszą? Podpowiadamy.
Zatrudnienie opiekunki z Ukrainy – co trzeba wiedzieć?
Chcąc nieść pomoc warto pamiętać o tym, by zadbać o wszystkie regulacje prawne. Proces zatrudnienia cudzoziemca w roli opiekuna osoby starszej nie jest proste, a czasochłonne – ale warto przebyć tę drogę, by zapewnić seniorowi wykwalifikowaną pomoc.
Dowiedz się również: Praca w domach seniora - normy i kwalifikacje
Opiekunka z Ukrainy - wymagane dokumenty
Aby praca pracownika z Ukrainy była w pełni legalna należy złożyć w urzędzie pracy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Musi on zawierać nasze dane, ale również dane potencjalnego pracownika – m.in. kod zawodu, rodzaj umowy, na podstawie której zatrudnimy pomoc dla osoby starszej, wymiar czasu pracy oraz wysokość wynagrodzenia. Za złożenie takiego dokumentu zapłacimy 30 złotych. Decyzję starosty otrzymamy maksymalnie do siedmiu dni roboczych.
Sprawdź także: Dom bezpieczny dla seniora - co trzeba wiedzieć?
Po otrzymaniu decyzji, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy opiekunowi wraz z pieczątką potwierdzającą jego zarejestrowanie w ewidencji należy przekazać pracownikowi. Dzięki temu dokumentowi osoba z Ukrainy może wyrobić wizę pracowniczą lub w przypadku posiadania paszportu biometrycznego, wjechać do Polski, korzystając z zasad ruchu bezwizowego.
Umowa o pracę z cudzoziemcem
Następnie z opiekunką należy podpisać umowę i zgłosić ją do ubezpieczenia społecznego. Należy również bezzwłocznie poinformować urząd o podjęciu pracy przez cudzoziemca.
Źródło: ewl.com.pl