Opieka nad osobami starszymi

Opieka nad osobami starszymi
Drukuj Skomentuj

Zamierzasz podjąć się opieki nad starszą osobą i masz wątpliwości? To zupełnie naturalne. Obawy pojawiają się zawsze, tym bardziej, gdy bierzemy na siebie taką odpowiedzialność. Są jednak rzeczy, na które musisz być przygotowany...

Wiele rodzin staje przed trudnym wyborem - czy podjąć się samodzielnej opieki nad osobą starszą? Decyzja nie jest prosta, tym bardziej, że często życie samo za nas decyduje. Zbyt małe mieszkanie, praca na pełny etat, brak warunków mieszkaniowych czy też zwyczajnie niechęć rodziców czy dziadków do przeprowadzki. Jednak gdy już podejmiemy się opieki nad osobą starszą, na pewne sytuacje musimy być przygotowani. Bo jakby nie było, rozpoczniemy nowy i dość trudny etap naszego życia.

 

Przede wszystkim nie można traktować osoby starszej jak dziecka. Fakt, że osoba starzeje się, wcale nie odbiera jej inteligencji i logicznego rozumowania - w większości przypadków. Traktowanie osoby starszej jak dziecka stanowczo źle wpływa na jej samopoczucie, wyłącza ją w pewien sposób z życia rodzinnego i społecznego.


Osoby starsze bardzo często nie zdają sobie sprawy z faktycznego stanu swojego zdrowia, dlatego też w gestii rodziny leży dbanie o nie. Opieka nad osobą starszą i chorą jest często trudnym zajęciem, które przekracza siły niejednego człowieka. Rodzina jednak nigdy w takim momencie nie powinna się izolować, warto korzystać z pomocy dalszej rodziny czy też państwa. Nie powinno się jednak nigdy zapominać, że sprawą pozostaje życie i zdrowie członka rodziny, który, bez względu na wiek, potrzebuje miłości i wsparcia ze strony najbliższych.

 

Ogólnie rzecz biorąc, opieka nad chorym w domu nie jest łatwym zajęciem. Jej szczegółowe zasady powinien ustalać i omawiać z rodziną lekarz. Opiekunowie mogą dzięki temu zapewnić podopiecznemu sprawnie zorganizowaną pomoc. Odpowiednie sprzęty i niezbędne wyposażenie potrzebne do utrzymania higieny ułatwią pracę przy chorej osobie.

 

Nadal zastanawiasz się czy podołasz opiece nad bliskim w domu? Może warto rozważyć zatrudnienie opiekunki? Zobacz: Domy seniora czy opiekunka?

 

Oczywiście wszystko zależy od stanu chorego. Jeśli zachowuje kontakt ze światem, opiekun powinien pomagać w czynnościach sprawiających trudność, ale jednocześnie dążyć do umożliwienia mu dużej samodzielności. Nawet gdy jakaś czynność trwać będzie długo i nie zostanie wykonana perfekcyjnie, to już samo zajęcie się nią może poprawić nastrój chorej osoby, podnieść jej samoocenę.

 

By sprawność została dłużej zachowana, należy zadbać też o odpowiednią dietę i styl życia. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, zobacz: Stulatkiem być

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)

Słowa kluczowe