Opieka nad seniorami w domach seniora

Opieka nad seniorami w domach seniora
Drukuj Skomentuj

Zastanawiasz się jak wygląda opieka nad seniorami w domach seniora? Zapewne różnie, w zależności od ośrodka i każdego jednego człowieka, który się w nim znajduje. Najlepiej wybrać się na wycieczkę i sprawdzić samemu...

W internecie, prasie czy telewizji nie dowiemy się, jak tak naprawdę wygląda opieka nad osobami starszymi w domu seniora. Z jednej strony ciągle słyszymy o różnego rodzaju nadużyciach, które mają miejsce w tego typu ośrodkach, o niegodnym traktowaniu podopiecznych. Z drugiej strony widzimy piękne, kolorowe zdjęcia, coraz to nowe strony internetowe, któe zachęcają nas do korzystaniu z usług domów spokojnej starości... Jak więc poznać prawdę? Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie wyprawa do takiego domu i zwykła rozmowa z podopiecznymi.

 

Zobacz jakimi kryteriami się kierować wybierając dom dla seniora: Jak wybrać dom spokojnej starości?

 

Warto się przejść i spojrzeć, jak wygląda życie w takim miejscu i czy odpowiada to naszym wyobrażeniom w domu opieki. Przede wszystkim nalezy popytać znajomych, którzy mają za sobą podobne doświadczenia i wiedzą, gdzie najlepiej umieścić spersonalizowanych krewnych.

 

Jak wiadomo osoby starsze potrzebują pomocy w kształtowaniu dobrej jakości życia, ponieważ często nie potrafią już samodzielnie zadbać o siebie we wszystkich wymiarach. Zatem profesjonalna interwencja bio- i psychosocjalna oraz terapeutyczna powinna być tak stosowana, by zaspokajała indywidualne potrzeby jednostki w odpowiednim czasie i miejscu.

 

Poprawa jakości życia seniora może zostać osiągnięta dzięki stworzeniu możliwości korzystania z różnych form pomocy społecznej: opieki geriatrycznej i zdrowotnej, troski o utrzymanie zdrowia, zapobiegania chorobom i leczenia, w tym także leczenia uzdrowiskowego. Senior powinien otrzymać pomoc domową, wsparcie przy organizowaniu różnego rodzaju usług, wypoczynku i życia kulturalnego, pomoc alimentacyjną, wsparcie w kształtowaniu właściwych stosunków w rodzinie oraz w najbliższym środowisku.

 

Zobacz jakich formalności należy dopełniź, aby można było się starać o pomoc: Domy pomocy społecznej - formalności

 

Taką ostateczną pomoc świadczą właśnie domy pomocy społecznej, gdzie opiekę znajdują starsze osoby, niezdolne do samodzielnego życia ze względu na wiek i stan zdrowia. Właściwe funkcjonowanie takich placówek opiekuńczych powinno przejawiać się jako fachowa pomoc, wzbogacona o wiedzę tworzenia "nowej kultury" pomagania, zorientowanej na potrzeby najstarszych członków społeczeństwa. Udzielana w nich pomoc to wielopłaszczyznowy, dynamiczny proces, dzięki któremu senior odczuwa zadowolenie, cieszy się dobrym samopoczuciem i jest szczęśliwy. Tylko zadowolony odbiorca usług opiekuńczych, zdrowotnych i socjalnych jest świadectwem prawdziwej skuteczności działań podejmowanych przez domy pomocy społecznej.


Jak więc powinno wyglądać życie seniora w takim ośrodku? Najprościej rzecz ujmując, powinno łączyć w sobie rozrywkę, fachową opiekę lekarską, domową atmosferę oraz rozwój fizyczny i duchowy.

 

Alternatywą życia w domu opieki jest zamieszkanie w osiedlach dla seniorów. Dowiedz się więcej: Osiedla dla seniorów

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (2)

Słowa kluczowe