Opieka nad seniorem - co robić, gdy brak nadziei?

Opieka nad seniorem - co robić, gdy brak nadziei?
Drukuj Skomentuj

Opieka nad seniorem nie jest prostym zadaniem. Jednak, gdy przychodzi taki moment, że brakuje nam już nadziei, sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje. Jak odnaleźć pozytywy w takiej sytuacji i skąd czerpać siłę do opieki nad seniorem? Podpowiadamy.

Opieka nad seniorem – co robić, gdy brak nadziei?


Często jest tak, że nie jesteśmy przygotowani na opiekę nad seniorem. W pewnej chwili, gdy przychodzi choroba, stajemy przed trudnym zadaniem. Niezwykle trudno się z tym pogodzić, a zapewnienie godnej opieki może sprawiać wiele trudności. W takiej sytuacji należy przede wszystkim dać seniorowi nadzieję i po prostu przy nim być, by dać mu otuchy i zapewnić nie tylko pomoc, ale i wsparcie.

 

Sprawdź również: Seniorze - chcesz zadbać o zdrowie? Nie zapomnij o spacerach zimą


Z kolei opiekunowie nie powinni bać się prosić o pomoc. Taka sytuacja jest bardzo trudna, a w większości przypadków nie mamy odpowiedniej wiedzy, by zająć się seniorem czy dokumentacją. Ważne jest też, by rozdzielić ten ciężar opieki na kilka osób - oczywiście o ile to możliwe. Jeśli nie mamy w rodzinie wsparcia, warto rozważyć zatrudnienie opiekunki bądź opiekuna, którzy będą mogli odciążyć nas w kwestii opieki nad seniorem.

 

Czytaj również: Platformy schodowe dla osób niepełnosprawnych do bloku


Gdy nadejdzie czas opieki nad seniorem, warto również pamiętać, że nie jest to koniec świata. Warto wykorzystać ten czas na wspólną rozmowę i nie zamykać się na dostrzeganie plusów tej sytuacji. Musimy też zdać sobie sprawę, że koniec może być bliski, więc warto cieszyć się możliwością spędzenia razem czasu.

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!