Opieka nad seniorem w Dziennym Domu Opieki

Opieka nad seniorem w Dziennym Domu Opieki
Drukuj Skomentuj

Jesień życia bywa dla osób starszych trudnym okresem. Często problemy sprawia im samodzielne funkcjonowanie na co dzień. Nawet przy najlepszych chęciach wsparcie rodziny może nie wystarczyć, dlatego warto pomyśleć o korzyściach jakie niesie opieka nad seniorem w Dziennym Domu Opieki.

Opieka nad osobami starszymi w Dziennym Domu Opieki to dobre wyjście dla rodzin, które opiekują się krewnymi w podeszłym wieku oraz dla samotnych seniorów. Jeśli nie wymagają oni pobytu w całodobowej placówce, ale nie radzą sobie z codziennymi obowiązkami, mogą starać się o przyjęcie do jednego z Dziennych Domów Pomocy Społecznej.

Zobacz oferty DDPS w różnych regionach kraju, wejdź: Dzienne Domy Pomocy Społecznej

 

Domy Dziennego Pobytu organizują dla swoich podopiecznych wiele atrakcji - wyjścia do muzeów, teatrów czy kina. Jednak nadrzędną funkcją jest oczywiście opieka nad osobami starszymi, dlatego mogą oni korzystać z terapii zajęciowej, rehabilitacji oraz wyżywienia. Pobyt w DDP spełnia nie tylko potrzeby bytowe, ale również emocjonalne seniorów. Mogą oni przebywać w podobnym wiekowo towarzystwie, nawiązywać znajomości i przyjaźnie, a także realizować swoje pasje.

Idealnym miejscem dla aktywnych seniorów jest klub seniora. Dowiedz się więcej, zobacz: Dla kogo kluby seniora?

 

Jak załatwić miejsce w takim ośrodku? Przede wszystkim należy złożyć wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej. Następnie przeprowadzany jest wywiad środowiskowy, który ma na celu ustalenie warunków materialnych i życiowych seniora. Później OPS wydaje decyzję, w której ustala również wysokość odpłatności za pobyt. Zwykle cała procedura nie trwa dłużej niż tydzień. Prośbę o przyjęcie do Dziennego Domu Opieki może wystosować również pracownik socjalny, który opiekuje się samotną osobą w podeszłym wieku.

Zastanawiasz się jak załatwić przyjęcie do Domu Pomocy Społecznej? Wejdź i zobacz: Jak załatwić dom opieki?

 

Ile kosztuje pobyt w domu opieki? Kwota jest kalkulowana na podstawie kosztów wyżywienia - pracownik socjalny określa ją według dochodów i przeprowadzonego wywiadu.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe