Opieka nad seniorem: gdzie szukać wsparcia?

Opieka nad seniorem: gdzie szukać wsparcia?
Drukuj Skomentuj

Opieka nad seniorem jest satysfakcjonującym, ale też wymagającym zajęciem, obciążającym nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Jeśli opiekujesz się seniorem ze swojej rodziny - babcią, dziadkiem lub kimś z rodziców - musisz pamiętać o tym, by zadbać również o siebie. Psycholodzy apelują, by nie podejmować się opieki nad starszymi ludźmi w pojedynkę. Sprawdź, gdzie szukać wsparcia w opiece nad seniorem.

Osoby starsze mogą być skierowane do Domu Pomocy Społecznej, jednak tylko jeśli spełnią wymagane kryteria. Prawo do umieszczenia w domu opieki społecznej przysługuje osobom, które wymagają całodobowej opieki z powodu: wieku, choroby i/lub niepełnosprawności. Warunkiem jest brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu oraz brak możliwości zapewnienia niezbędnej pomocy przez rodzinę.

Więcej przeczytasz tu: Dom pomocy społecznej - jak się dostać

W przypadku, gdy członkowie rodziny mają możliwości opiekować się seniorem, osoba starsza nie zostanie przyjęta do DPS.

 

Jakie są możliwości wsparcia w opiece nad seniorem:

 

 • Poproszenie o pomoc rodzinę,
 • Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa: sprawdź: komu przysługuje i jak ją uzyskać,
 • Dzienna opieka nad seniorem - zobacz jak wygląda opieka nad seniorem w Dziennym Domu Opieki. Znajdź też obiekt oferujący takie usługi w naszej wyszukiwarce!
 • Pobyty czasowe w domach opieki (np. na czas urlopu) - znajdź obiekt w naszej wyszukiwarce!
 • Usługi opiekuńcze świadczone przez profesjonalne firmy (m.in. rehabilitacja w domu, opieka pielęgniarska, pomoc w codziennych obowiązkach) - znajdź firmę świadczącą takie usługi w naszej wyszukiwarce!
 • Grupy wsparcia dla opiekunów seniorów w Internecie - niektóre organizują też spotkania dla członków swojej społeczności. Jest to z jednej strony cenne źródło porad osób o podobnych doświadczeniach, a z drugiej możliwość poznania osób, które mają podobne problemy do Twoich.

 

Jak poprosić o wsparcie rodzinę

 

 1. Postaw na szczerość. Im lepiej inni członkowie zrozumieją Twoją sytuację, tym bardziej będą chętni do pomocy.
 2. Jeśli ktoś nie ma możliwości na równy podział obowiązków (ze względu na np. mieszkanie daleko od seniora albo opiekę nad dziećmi), poproś o pomoc w innej formie - w sprzątaniu w domu w wybrane dni, robienie zakupów czy po prostu rozmowę telefoniczną z seniorem.
 3. Przejęcie obowiązków przez innego członka rodziny postarajcie się zaplanować kilka dni wcześniej. W kwestiach regularnych odwiedzin ustalcie grafik.
 4. Jeśli ktoś ma dobre chęci, ale nie wie, czy będzie umiał Ci pomóc - niektóre obowiązki zrealizujcie najpierw wspólnie. Pamiętaj jednak, by przy późniejszych wizytach nie kontrolować “pomocników” na każdym kroku, by nie odczuli, że nie masz do nich zaufania.
 5. Jeśli potrzebujesz kogoś, kto od czasu do czasu po prostu pobędzie z seniorem, podaj rodzinie kilka możliwości spędzania czasu z seniorem. Pamiętaj, że niektórzy mogą czuć się lepiej, przychodząc w towarzystwie. Skorzystajcie też z naszych podpowiedzi na spędzanie czasu z seniorem:

 

 • spacery po okolicy,
 • wsparcie seniora w realizowaniu swoich zainteresowań albo zaproponowanie mu nowych (np. uprawianie ogrodu, gotowanie, malarstwo, obsługa komputera, fotografia, itd.),
 • wspólne oglądanie filmów,
 • zorganizowane zajęcia dla seniorów (warto sprawdzić co oferują okoliczne  Uniwersytety Trzeciego Wieku, ośrodki kultury)
 • gry planszowe lub karciane,
 • wspólne uprawianie sportu (np. wodnych, jogging, nordic walking);

 

Może zainteresuje Cię też: Praca jako opiekun medyczny - jak zadbać o swoje zdrowie

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe