Opieka nad seniorem: jak wyposażyć domową apteczkę?
Opiekując się seniorem warto zawczasu przemyśleć wyposażenie apteczki. Dlaczego? Ponieważ jej zawartość powinna różnić się w zależności od przeznaczenia - czyli od potrzeb seniora. Stąd też kupowanie gotowej apteczki w sklepie może okazać się niezbyt dobrym rozwiązaniem. Zadbaj o nabycie odpowiednich leków i produktów, które mogą Ci się przydać w razie nieszczęśliwych wypadków. Podpowiadamy, jak wyposażyć domową apteczkę.
Wyposażenie domowej apteczki
W domowej apteczce powinny znaleźć się:
- dla seniorów chorujących na chorob przewlekłe - kilkudniowy zapas leków odpowiednich do schorzenia;
- opatrunki na wypadek otarć, stłuczeń i zranień: plastry, kompresy jałowe, bandaż elastyczny, bandaże, woda utleniona lub spirytus salicylowy;
- ciśnieniomierz - najlepiej naramienny, który jest dokładniejszy niż ten na nadgarstek;
- termometr elektroniczny lub tradycyjny (jeśli w domu posiadacie jeszcze termometr rtęciowy, lepiej wymienić go na nowszy model);
- leki przeciwbólowe - ich wybór najlepiej skonsultować z lekarzem;
- leki na przeziębienie: pastylki do ssania, witaminy, krople do nosa, ewentualnie syrop przeciwkaszlowy;
- leki na niestrawność;
- węgiel leczniczy i inne leki na biegunkę;
- preparaty ziołowe - m.in. uspokajające, na sen;
- niezbędne akcesoria: nożyczki, rękawiczki lateksowe, agrafki, chusty trójkątne, narzędzia do usuwania kleszczy;
Przydatne mogą też być:
- glukometr - ze względu na fakt, że wiele seniorów zmaga się z cukrzycą;
- kasetki na leki i dozowniki - zalecane zwłaszcza wtedy, gdy senior musi przyjmować określone ieki każdego dnia. Podział w kasetkach na dni tygodnia sprawia, że przyjmuje się tylko taką ilość, jaka była przepisana przez lekarza;
Może zainteresuje Cię też: Bezpłatne leki dla seniorów 75+
Zadbaj o bezpieczeństwo seniora
- Pamiętaj, by raz na jakiś czas sprawdzić, czy leki w apteczce nie są przeterminowane.
- Unikaj przechowywania pozostałości antybiotyków w apteczce; tak silne leki powinno się przyjmować tylko w ilości zalecanej przez lekarza. Łatwiej też przegapić, kiedy się przeterminują.
- Umieść apteczkę w miejscu łatwo dostępnym dla seniora. To ważne, żeby w razie np. skaleczenia wiedział, gdzie może znaleźć opatrunek. Jeśli senior ma problemy z orientacją, miejsce z apteczką możesz nawet podpisać.
- W apteczce utrzymuj porządek, by w razie wypadku łatwo było się zorientować w jej rozkładzie.
- Jeśli obawiasz się, że senior może w niekontrolowany sposób przyjmować leki, zadbaj o to, by silniejsze medykamenty były schowane w innym miejscu niedostępnym dla seniora. W apteczce pozostaw opatrunki i ewentualnie zioła.
Inne preparaty przydatne w opiece nad seniorem
Opiekując się seniorem, warto wziąć też pod uwagę inne produkty, które nie są niezbędne, ale mogą okazać się przydatne. Mogą one należeć do wyposażenia apteczki albo w innych miejscach, gdzie będą dostępne “pod ręką”:
- krem, emulsja lub balsam na przesuszoną skórę. Zwróć uwagę, by w razie potrzeby wybierać produkty do skóry wrażliwej lub atopowej;
- środki do higieny miejsc intymnych (przydatne zwłaszcza kobietom);
- maść lub emulsja na opuchnięte nogi - przeczytaj też: Domowe sposoby na opuchnięte nogi u seniora;
- na lato: kremy z filtrem UV;
W okresie letnim zwróć również uwagę na to, by nie przechowywać leków w nagrzanych miejscach. Przeczytaj: Bierzesz leki? Uważaj na słońce!