Opieka nad starszą osobą w domu

Opieka nad starszą osobą w domu
Drukuj Skomentuj

Obłożnie chora osoba w domu to duże zmiany dla wszystkich domowników. Psychiczne wsparcie oraz utrzymanie dobrych relacji są bardzo ważne w poprawie zdrowia chorego. Jak powinna przebiegać opieka nad starszą osobą w domu i z jakimi zmianami w jej zachowaniu możemy się zderzyć?

Nagły wypadek lub bardzo ciężka choroba sprawia, że osobie która tego doświadczyła zmienia się całe życie. Ogromne zmiany czekają także rodzinę i bliskich chorego. Niespodziewana utrata sprawności fizycznej czy kontroli nad własnym życiem wywraca świat do góry nogami, co często wprowadza wiele zmian w rodzinnych relacjach. Ważne jest, aby bliscy okazywali wtedy maksimum cierpliwości i wyrozumiałości.

W codziennej opiece może pomóc również pielęgniarka, zobacz: Domowa opieka pielęgniarska

Warto pamiętać, że niejednokrotnie najdrobniejszy nawet gest może sprawić, iż osoba chora poczuje się lepiej. Pozytywne relacje w rodzinie to podstawowy element procesu poprawy zdrowia oraz utrzymania jego stabilnego stanu. Obłożnie chory jest zmuszony do zupełnie innego funkcjonowania w społeczeństwie niż dotychczas. Najczęściej wiąże się to niestety ze zmianą zachowania osoby chorej, która po utracie sprawności fizycznej może okazywać agresję wobec pozostałych domowników bądź brak wiary w wyleczenie. Zaakceptowanie obecnego stanu zdrowia i przystosowanie się do zaistniałej sytuacji może przyjść dopiero z czasem.

Jeżeli zaburzeniu uległa także psychika chorego wówczas niezbędne może okazać się wsparcie psychologiczne. Na rodzinie spoczywa niezwykle trudne zadanie wspierania chorego, zwłaszcza gdy zmiany w psychice zaszły nagle i nikt się tego wcześniej nie spodziewał. Wsparcie psychologiczne to dobre rozwiązanie nie tylko dla chorego, ale i jego rodziny oraz bliskich.

Miejsce, w którym przebywa obłożnie chory, powinno być przede wszystkim bezpieczne. Jeżeli osoba chora porusza się na wózku inwalidzkim bądź korzysta z kul, to z domu powinno się usunąć wszystkie dywaniki czy wystające progi w drzwiach. Duża przestrzeń także zwiększy komfort w poruszaniu się po mieszkaniu.

Seniorzy powinni jednak nawet po domu poruszać się z dużą ostrożnością, ponieważ upadek w podeszłym wieku może być groźny. Wejdź i zobacz jak go uniknąć: Ochrona przed upadkiem osób starszych

Przygotowując łazienkę czasem wystarczą niewielkie zmiany, jak wyniesienie kosza na bieliznę czy przeniesienie pralki do kuchni aby zrobić miejsce na wózek. Czasem będą potrzebne bardziej drastyczne zmiany jak wyburzenie jednej ściany aby zwiększyć przestrzeń, a tym samym komfort, w poruszaniu się chorego. Jeśli istnieje taka możliwość warto zaopatrzyć się sterowane pilotem łóżko. Dla osób częściowo sprawnych jest to olbrzymie ułatwienie. Regulacja kąta oparcia zagłówka czy możliwość opuszczania nóg, by chory mógł spokojnie usiąść, ma ogromne znaczenie w procesie pionizacji.

Opieka nad osobą starszą w domu wiąże się także z codziennymi czynnościami pielęgnacyjnymi. Jeżeli istnieją rzeczy, które chory chce i może wykonywać sam, bądź z niewielką pomocą, pozwólmy mu na to. Ważne jest aby warunki jakie panują w domu zachęcały do samodzielności i dawały poczucie chociaż częściowej niezależności.

Warto także pamiętać, że każda sytuacja, jak i opieka nad chorym w domu, jest bardzo indywidualna. Powyższe porady stanowią jedynie sugestię jak możemy pomóc osobie chorej, jednak nie zastąpią wizyty u specjalisty!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe