Opieka paliatywna dla seniora - praktyczne informacje

Opieka paliatywna dla seniora - praktyczne informacje
Drukuj Skomentuj

Gdy bliska nam osoba zmaga się z nieuleczalną chorobą, rokowania nie są dobre, a my nie jesteśmy w stanie zapewnić jej całodobowej opieki - czasami decydujemy się na leczenie paliatywne. Jak skorzystać z tego rodzaju opieki i jaki rodzaj placówki wybrać? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule. 

Czym jest opieka paliatywna?

 

Opieka paliatywna to wielospecjalistyczna zespołowa opieka medyczna i pozamedyczna nad ludźmi chorującymi na nieuleczalne, postępujące i wyniszczające choroby. Jej celem jest poprawa jakości życia w ostatnich miesiącach, tygodniach czy dniach w taki sposób, by człowiek jak najmniej cierpiał, wykorzystał swój czas na załatwienie ważnych spraw i nacieszył się obecnością bliskich.

 

Forma opieki i jej zakres powinny być oczywiście dostosowane do stanu pacjenta oraz jego potrzeb. W sytuacji wystąpienia uciążliwych objawów, pacjent może być objęty opieką nawet w czasie, gdy jest jeszcze prowadzona terapia przyczynowa. Opieki paliatywnej nie należy jednak mylić z opieką długoterminową, która skierowana jest do pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi (osoby przewlekle leżące).

 

Zakres działań leczenia paliatywnego

 

Jednym z filarów opieki paliatywnej jest medycyna. Aby zmniejszyć dolegliwości związane z chorobą, u pajentów stosuje się niekiedy radioterapię paliatywną, czyli naświetlanie w celu ustąpienia duszności, zmniejszenia guzów powstałych w wyniku przerzutów oraz chemioterapię. Czasami chory musi przejść także operację, która pomaga złagodzić uciążliwe dolegliwości związane z chorobą.

 

Działania opieki paliatywnej opierają się również na pomocy w codziennym pielęgnowaniu pacjenta i nauczeniu bliskich tego, jak mają to robić. Jeśli zachodzi taka potrzeba, do rodzin chorych wysyła się psychologa, księdza, a nawet notariusza.

 

Warto dodać, że w placówkach, świadczących usługi paliatywne nie stosuje się już uporczywych terapii, diagnostyki czy oceny postępów choroby. Leczenie polega przede wszystkim na zwalczaniu objawów somatycznych takich jak: mdłości i wymioty, biegunki, zaparcia, duszności, jadłowstręt, jak również psychicznych, np. depresji. 

 

Jaki rodzaj opieki wybrać?

 

Większość nieuleczalnie chorych woli pozostać w zaciszu domowym, by móc nacieszyć się ostatnimi chwilami, spędzonymi w rodziną. Zanim podejmiemy decyzję o formie opieki hospicyjnej, powinniśmy uwzględnić stan sprawności pacjenta.Wybór sposobu opieki musi wiązać się ze szczerą rozmową z chorym, jeśli może on w niej uczestniczyć. Taką rozmowę warto przeprowadzić też pośród członków rodziny pacjenta chociażby po to, aby zapytać czy akceptują oni fakt, że będą musieli zaopiekować się chorym w warunkach domowych, podając mu leki, pomagając w poruszaniu się, czy podczas korzystania z toalety.


Rodzaje opieki hospicyjnej

 

Poradnia Medycyny Paliatywnej

 

Opieka w takiej poradni obejmuje poradę udzieloną w warunkach ambulatoryjnych, a także wizyty domowe. Z tego rodzaju pomocy korzystają najczęściej pacjenci, których stan zdrowia jest stabilny i umożliwia samodzielne przybycie do placówki. Wizyty domowe dotyczą natomiast chorych z ograniczoną mobilnością.

 

Warto wspomnieć, że świadczenia domowe realizowane są maksymalnie 2 razy w tygodniu. Ci, którzy potrzebują większej ilości wizyt, kierowani są do hospicjum stacjonarnego. Aby pacjent został objęty opieką paliatywną, musi on dostać skierowanie od lekarza POZ lub innego specjalisty.

 

Hospicjum domowe

 

Ten rodzaj opieki obejmuje pacjentów zamieszkałych w promieniu 30 km od siedziby hospicjum. Jak sama nazwa wskazuje, podczas leczenia paliatywnego chory przebywa w swoim domu. Lekarz odwiedza go co najmniej raz w tygodniu, pielęgniarka trzy razy tygodniowo, a pozostali członkowie zespołu tacy jak: fizjoterapeuta, psycholog, pracownik socjalny, wolontariusze - w zależności od zapotrzebowania. Każdy pacjent otrzymuje kontakt telefoniczny do lekarza i pielęgniarki, a częstotliwość wizyt dostosowuje się do jego potrzeb. Trzeba pamiętać, że osoby objęte opieką hospicjum domowego mają możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu medycznego - materaca przeciwodleżynowego, aparatu tlenowego, balkoniku, wózka inwalidzkiego, itp.

 

Hospicjum domowe przeznaczone jest dla tych, którzy posiadają co najmniej jednego stałego opiekuna, sprawującego nad nimi całodobową opiekę. Z takiej opieki skorzystają również chorzy, wobec których nie planuje się leczenia przedłużającego życie. Warunkiem uzyskania takiej formy opieki jest złożenie pisemnej, świadomej zgody przez pacjenta. W przypadku trudności z podpisaniem dokumentu, zgodę może wyrazić opiekun prawny lub rodzina.

 

Hospicjum stacjonarne

 

O opiekę w hospicjum stacjonarnym mogą ubiegać się chorzy, których rodzina nie jest w stanie zapewnić im codziennej opieki, kiedy ból oraz inne objawy somatyczne są na tyle silne, że trudno sobie z nimi poradzić w domu, a także kiedy pacjent jest podopiecznym domu opieki społecznej.

 

Hospicja stacjonarne to nic innego jak budynki wolnostojące z tarasem lub ogrodem, kuchnią, świetlicą oraz innymi pomieszczeniami, w których chorzy mogą się spotkać lub uczestniczyć w terapiach zajęciowych. W tego typu placówkach, bliscy moga odwiedzać chorego w dowolnych godzinach, a ich spotkania nie są ograniczone czasowo.


Przydatne informacje

 

Rodziny pacjentów wymagających opieki paliatywnej często pytają o koszty związane z leczeniem. Jeśli chory korzysta z usług hospicjum, które posiada kontrakt z NFZ - jego pobyt nie będzie płatny. Dodatkowo, pacjent objęty opieką w hospicjum stacjonarnym nie ponosi żadnych kosztów za świadczenia zdrowotne udzielane mu w placówce. Z kolei, osoba która decyduje się na opiekę hospicjum domowego, pokrywa koszty leków i środków pomocniczych.


Hospicjum, a dom spokojnej starości...

 

W mocno zaawansowanych stadiach choroby, leczenie paliatywne jest koniecznością. Tu pojawia się pytanie: czy hospicjum jest naszą jedyną możliwością? Nic bardziej mylnego! Opieka paliatywna wiąże się często z ogromnym stresem, więc jeśli nasz senior źle znosi zainstniałą sytuację, warto zrezygnować z hospicjum na rzecz prywatnego domu opieki. Dom spokojnej starości daje o wiele mniejszy bagaż emocjonalny, dzięki czemu osoba starsza nie jest tak bardzo przytłoczona świadomością bliskiej śmierci. Rodziny osób, u których wdrażane jest tego rodzaju leczenie często obawiają się, że domy spokojnej starości nie sprostają opiece nad seniorem, jednak placówki świadczące usługi paliatywne posiadają pełne zaplecze sprzętowe i kadrowe, by zapewnić osobie starszej godne odejście...  

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe