Opieka paliatywna i hospicyjna w ramach NFZ

Opieka paliatywna i hospicyjna w ramach NFZ
Drukuj Skomentuj

Jakie formy opieki paliatywnej i hospicyjnej przysługują w ramach NFZ? Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej.

Formy opieki paliatywnej i hospicyjnej finansowanej przez NFZ


NFZ finansuje kilka rodzajów opieki paliatywnej i hospicyjnej:

 

Sprawdź również: Korzystne dla emerytów zmiany w systemie podatkowym

 

  • ambulatoryjną – w poradni medycyny paliatywnej, dla osób, których stan ogólny jest stabilny i same mogą przyjść na wizytę
  • stacjonarną – w hospicjum stacjonarnym lub na oddziale medycyny paliatywnej w szpitalu; opieka może być ciągła lub tymczasowa albo mieć formę opieki wyręczającej (do 10 dni), gdy bliscy nie są w stanie jej zapewnić lub chcą odpocząć
  • domową – w hospicjum domowym, dla osób, których stan zdrowia, warunki zamieszkania i zaangażowanie bliskich w opiekę pozwalają im na pobyt w domu, gdzie odwiedzają ich pielęgniarka i lekarz.

 

Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia wskazuje również, że z opieki ambulatoryjnej i stacjonarnej mogą skorzystać także opiekunowie osób chorych. Oferuje im ona wsparcie psychologiczne.

 

Czytaj także: Stwardnienie rozsiane - co robić po usłyszeniu diagnozy?

 

 

Opieka paliatywna i hospicyjna – skierowanie


Aby skorzystać z opieki paliatywnej i hospicyjnej należy mieć skierowanie. Musi być to skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, czyli od lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ lub pracuje w przychodni, która ma taką umowę. Może to być lekarz rodzinny, onkolog lub inny specjalista. Skierowanie może też wystawić lekarz przy wypisie ze szpitala. O wystawieniu skierowania decydują wskazania medyczne.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!